Po dvouleté ostré debatě budou poslanci Evropského parlamentu ve čtvrtek poprvé hlasovat o chemickém zákonu REACH, jednom z největších legislativních počinů EU posledních desetiletí. Jakmile bude toto nařízení zhruba za rok definitivně schváleno, vstoupí v platnost ve všech zemích EU bez převádění do národního práva.

Hlasování předcházely ostré sváry, do nichž se zapojil jak evropský průmysl, který si přeje co nejmírnější úpravu, tak organizace ochránců životního prostředí a lidského zdraví, jež požadují maximální přísnost. Původní dosti tvrdý návrh Evropské komise byl v EP zmírněn ve prospěch průmyslové lobby.

Zkratka REACH zahrnuje registraci, vyhodnocování, schvalování a zakazování chemikálií. Jejím smyslem je nahradit 40 platných roztříštěných směrnic a zejména umožnit, aby postupně prošly registrací skoro všechny chemikálie vyráběné a používané v EU, o jejichž vlastnostech se mnohdy ví jen málo.

Norma má přes tisíc stran a váží několik kilogramů. Hlasování potrvá v nejlepším případě dvě hodiny. Náklady na zavedení nových předpisů bývají odhadovány až na tři miliardy eur; jako protiargument slouží dlouhodobé úspory ve zdravotnictví, prý až 30 miliard.

Během roku a půl po vstupu zákona v platnost mají výrobci a dovozci chemie nahlásit vznikající chemické agentuře EU všechny výrobky, s nimiž nakládají, a sdělit jejich vlastnosti, o kterých vědí. Pak bude spuštěna sama náročná registrace - během tří let mají být prověřeny chemikálie vyráběné v množství nad 1000 tun a ty, o kterých se ví, že jsou nejvíce nebezpečné. Celý cyklus skončí do 11 let.

Ty látky, které už někdo k registraci přihlásil, nebude nutné hlásit znovu. Tento princip "jedna látka-jedna registrace" si vyžádá dobrý informační systém - a také výjimky pro ty, kdo se nechtějí o data dělit. Značné spory provázejí návrh režimu zákazu nebezpečných látek, protože průmysl považuje pětiletou lhůtu pro jejich stažení a nahrazení za příliš krátkou.

Návrh už nepočítá s registrací desetitisíců chemikálií vyráběných nebo dovážených v množství do jedné tuny ročně a zlevňuje testování těch, kterých vstupuje na trh do deseti, ba sta tun ročně. To jsou hlavní ústupky, jež byly učiněny zejména malým a středním podnikům, které se strachovaly, že je nová úprava zruinuje.
Podle českých europoslanců ODS to nestačí; jejich šéf Jan Zahradil konstatoval, že budou zřejmě proti nebo se zdrží. Další pravicoví čeští poslanci se netají kritikou, obvykle však hlasují s většinou, stejně jako sociální demokraté a řada komunistů v čele s Miroslavem Ransdorfem, který je více než na ekologické argumenty citlivý na problémy průmyslu a zaměstnanosti.

Česká vláda podporovala dosavadní kompromisní návrh předsedající Británie, který se do značné míry shoduje s kompromisy navrhovanými v EP.

Chemický průmysl zaměstnává v EU více než 1,7 milionů lidí. Další tři miliony pracovních míst na tomto odvětví nepřímo závisí. Zájmy podniků se proto do značné míry shodují s požadavky odborů; nelze proto říci, že by pravice v EP podporovala podnikovou sféru a levice ekology, rozložení sil je složitější.

Komisař Günter Verheugen řekl, že pokud EP schválí kompromisní variantu, Evropská komise ji podpoří. Británie jako předseda EU stále doufá, že se na tomto základě podaří dosáhnout politické dohody vlád do konce roku, i když termín 28. listopadu byl na žádost nové německé vlády zrušen. Rada EU by pak mohla schválit nařízení v paragrafovém znění do léta a EP by ho mohl zhruba za rok potvrdit ve druhém čtení.