Konkurenceschopnost Evropské unie zaostává a členským států se stále nedaří plnit cíle, které si předsevzaly. Všech 25 států EU se před více než sedmi měsíci dohodlo, že se budou soustředit na růst ekonomiky a zaměstnanosti. Jejich snažení však zatím zůstává především na papíře, uvedli experti, které ČTK oslovila.
Naopak česká vláda tvrdí, že důraz na takzvané lisabonské cíle již v ČR přináší výsledky.


Téměř všechny členské státy vypracovaly v minulých měsících na přání Evropské komise takzvané národní programy reforem a tento týden o nich vedou v Bruselu první jednání. Své reformní plány na další tři roky zatím nedodaly pouze Polsko a Německo kvůli volbám, v Lucembursku se materiál zdržel v parlamentu.


V Česku lisabonské cíle fungují
Češi již mají představení svého dokumentu za sebou a podle ředitelky odboru pro záležitosti EU na Úřadu vlády Kateřiny Hejdové dopadlo hodnocení pozitivně. "Oceněna byla zejména část zaměřená na podniky," řekla. Důraz na konkurenceschopnost a vyšší zaměstnanost je podle ní v Česku mnohem větší než dříve, a lisabonské cíle tak fungují.


Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn byl původně proti sepisování dalšího reformního plánu a chtěl komisi nabídnout strategii hospodářského růstu ČR do roku 2013. Nakonec z ní však vybral krátkodobější cíle, ze kterých reformní plán do roku 2008 zformuloval.


Analytici jsou skeptičtí
Oslovení analytici jsou však za celou EU spíše skeptičtí. "Lisabonský proces stále více připomíná pohádku o císařových nových šatech. Národní rozvojové plány obsahují vše, co se politikům na domácí scéně zrovna hodí. Jsem přesvědčen, že nedávná koaliční dohoda v Německu bude rovněž prezentována jako tento plán," řekl ředitel Centra pro evropská politická studia Daniel Gros.


Podle evropského sdružení podnikatelských svazů Unice mají reformní plány zemí poměrně dobrou kvalitu. Někdy však jsou prý spíše sumářem minulých úspěchů, než aby se soustředily na budoucí cíle. "Programy dobře popisují jednotlivé známé výzvy. Je však nejvyšší čas začít s činy," uvedla mluvčí Unice Maria Fauová.


Podle ředitelky nevládní analytické organizace Lisbon Council Ann Mettlerové se nyní na plnění lisabonské agendy příliš nesoustředí ani Evropská komise, která má starosti především s přípravou rozpočtu na léta 2007 až 2013. "Určitě se k tomu vrátí příští rok na jarním summitu, nyní spíše sbírá materiály," řekla.