Slovensko už svázalo korunu s eurem

Slovensko překvapivě postoupilo na cestě k přijetí společné měny. Ode dneška je kurs slovenské koruny pevněji spojen s eurem.
Evropská unie v pátek večer oznámila, že Slovensko přijala do takzvaného mechanismu směnných kursů ERM II. Dosud se tento krok čekal někdy v první polovině příštího roku, uvedla ČTK.

Koruna musí být stabilní

Slovenská koruna se nyní nesmí odchýlit od kursu 38,455 za euro o více než 15 procent. To platí oběma směry, bedlivěji než posilování ale Evropská unie sleduje případné znehodnocení měny.
"Tento přístup se uplatňuje už velmi dlouho. Má zamezit tomu, aby země umělým oslabením měny nevytvářela lepší podmínky pro svoje exportéry," vysvětluje Viktor Kotlán, vedoucí analytického oddělení České Spořitelny.

Právě pevnější stanovení měnového kursu je podstatou ERM II. Systém funguje od roku 1999, kdy nahradil předchozí ERM, ve kterém byli "staří" členové eurozóny. Všechny země, které chtějí přijmout euro, musí v ERM II být nejméně dva roky. Tak se ověří, že jsou na vstup do eurozóny připravené.
V ERM II se má ukázat, jestli je hospodářská politika kandidátské země schopna fungovat i za podmínky stabilnějšího kursu, dodává Viktor Kotlán.

V systému už kromě Slovenska jsou Malta, Kypr, Slovinsko a tři pobaltské republiky. Členem je i Dánsko, které ale euro přijmout nehodlá. Česko by svého souseda mělo následovat až někdy v druhé polovině roku 2007 - tedy pokud příští česká vláda potvrdí jako datum zavedení eura 1. leden roku 2010.

Vstup do ERM II v předstihu překvapil, stanovený střední kurs však překvapením nebyl: přibližně odpovídá páteční zavírací ceně eura, která byla 38,47 koruny.
Podle odborníků je ale pravděpodobné, že se tato hodnota bude měnit. Středoevropské měny k euru totiž dlouhodobě posilují.
Platit eurem by se na Slovensku mělo od roku 2009. Na tomto termínu se nic nemění, potvrdil guvernér Národní banky Slovenska Ivan Šramko.

Země pouze získala více času na samotnou přípravu na zavedení eura. "Lidé budou mít více času si na přechod zvyknout," nechal se slyšet ministr financí Ivan Mikloš. Kromě toho vstup do ERM II přispěje ke stabilizaci vývoje slovenské měny, přidal se guvernér Šramko.

Trochu odlišný názor má ale podle ČTK analytik Poštovní banky Miroslav Šmál. Zahraniční investoři sledují Slovensko, Česko, Polsko a Maďarsko jako celek, upozorňuje Šmál. Slovenská měna se proto asi nezačne najednou vyvíjet zcela nezávisle na ostatních.

Kurs ohlídá centrální banka

O stabilní kurs se země musí aktivně snažit. Pokud by hrozilo, že se kurs vychýlí z povoleného kursového pásma, centrální banka zakročí, potvrdil guvernér Šramko. I větší výkyvy v povoleném pásmu přimějí banku k intervenci.
Není dobré, pokud mají hráči na devizovém trhu takovou jistotu, upozorňuje ovšem Viktor Kotlán. Pokud bude někdo spekulovat na oslabení koruny, může se spolehnout, že NBS od něj měnu bude při určitém kursu nakupovat, dokud na to bude mít prostředky. Evropská centrální banka jí nepomůže - zasáhne až při výkyvu o 15 procent, uzavírá Kotlán.