Učinila tak poprvé v letošním roce, zvýšení sazeb však její představitelé v minulých týdnech opakovaně naznačovali. Její prezident Jean-Claude Trichet to zdůvodnil rizikem zvýšené inflace a dal najevo, že banka bude v přitvrzování měnové politiky pokračovat.

ECB tímto krokem navázala na prosincové zvýšení základní sazby, které bylo první po pěti letech. "Toto rozhodnutí odráží zvýšená rizika pro cenovou stabilitu," řekl Trichet na následné tiskové konferenci. Dodal, že úroky eura zůstávají i nadále "velmi nízké". Nebezpečí, že by dnešní zvýšení sazeb ekonomiku eurozóny přibrzdilo, podle analytika HVB Bank Pavla Sobíška nehrozí. Čeští exportéři budou tedy podle něho moci i nadále těžit ze solidní poptávky v Evropě.

Základní úrok je nyní na tříletém maximu a banka se vyššími sazbami snaží bojovat proti růstu inflačních tlaků v ekonomice. Ta nyní nabírá sílu, a riziko dalšího růstu cen je tak podle banky vyšší. Banka ze stejného důvodu zvýšila sazby v prosinci, což byl první růst po pěti letech.

Euro na krok centrální banky příliš nereagovalo a vůči dolaru jeho kurz činil 1,1933 USD. Kolem těchto hodnot se pohyboval i před zveřejněním zprávy, avšak měna už od rána zvolna posilovala. Ve středu bylo euro na třítýdenním maximu 1,1974 USD. Euro mírně zpevňuje i vůči japonskému jenu, kde se prodává asi za 138,60 JPY za euro.

ECB podpořila očekávání dalšího růstu úroků novým odhadem hospodářského růstu a inflace v měnové unii. Střední odhad meziroční inflace banka zvýšila pro letošní i příští rok na 2,2 procenta z prosincové prognózy 2,1 pro letošek a 2,0 pro rok 2007. Cílem banky je přitom udržovat tempo růstu cen do dvou procent.

Odhad růstu hrubého domácího produktu eurozóny ECB posílila pro letošní rok na 2,1 procenta z předchozích 1,9 procenta. Pro příští rok předpokládá banka růst 2,0 procenta. Vyhlídky zvýšeného růstu dnes signalizovala již statistika z Německa, největší ekonomiky eurozóny. V Německu se v lednu výrazně zvýšily maloobchodní tržby a předešlé zprávy ukázaly zlepšování nálady mezi spotřebiteli a podnikateli.

Trichet však zdůraznil, že banka navzdory vyhlídkám zvýšené inflace a ekonomického růstu nerozhodla předem o načasování budoucího růstu sazeb. ECB je podle něho připravena zakročit, kdykoliv to bude pokládat za nezbytné. "V celkovém součtu otevřel dveře pro další zvyšování sazeb," shrnul Trichetovo vystoupení analytik Mitul Kotecha z investiční banky Calyon.

Českým subjektům, které mají úvěry v eurech, se kvůli kroku ECB mírně prodraží financování. Na rozdíl od Polska nebo Maďarska se ale české domácnosti financují téměř výhradně v korunách a tuzemské podniky čerpají jen málo úvěrů v eurech, takže tento dopad nebude významný. Krok ECB ale může zvýšit citlivost kurzu koruny k euru na potenciální negativní zprávy z ekonomiky. "V horizontu týdnů až měsíců proto očekávám větší kolísání koruny, než jsme viděli za poslední měsíc," řekl analytik Sobíšek.

ECB spolu se základní sazbou zvýšila i takzvanou zápůjční sazbu, která se používá jako nouzový úvěr pro komerční banky. Tato sazba je na 3,5 procenta. Depozitní sazba se posunula na 1,5 procenta.

Vyhlídky na další zvyšování sazeb netěší některé západoevropské firemní šéfy. "Znepokojuje mě, že penalizují růst v Evropě spěšným zvyšováním sazeb bez jakéhokoli opodstatnění," řekl agentuře Reuters šéf francouzské skupiny luxusního zboží LVMH Bernard Arnault.

K opatrnosti v dalších krocích dnes vyzval ECB přední evropský zaměstnavatelský svaz UNICE. Sdružení evropských obchodních komor Eurochambres vyzvalo banku, aby začala brát ve své politice v úvahu vedle inflace i potřeby hospodářského růstu, tak jak to například dělá americký Federální rezervní systém.