Přes odpor akcionářů nechce Mittal koupi Arceloru vzdát

/Od naší zpravodajky/
Protesty proti plánům britsko-indického miliardáře Lakšmího Mittala, který usiluje o převzetí lucemburského koncernu Arcelor, se stále rozrůstají.
Podle deníku Financial Times tak nyní chce transakci prověřit i antimonopolní úřad ve Spojených státech. Právě zde se podle odhadů Mittala nachází zhruba patnáct až dvacet procent akcií Arceloru. Kdy přesně a v jakém rozsahu k prozkoumání transakce dojde, ale zatím podle listu není jasné. Zatím je prověření pouze iniciováno.
Převzetím koncernu, jehož největším akcionářem je s podílem ve výši 5,6 procenta velkovévodství Lucembursko, by vznikl na trhu gigant, který by zaměstnával zhruba 340 000 lidí a měl by obrat ve výši téměř 70 miliard dolarů. Nabídku Mittala, která dosahuje 18,6 miliardy eur, ale jak představenstvo, tak dozorčí rada a Lucembursko jako akcionář odmítají.
To ale Indovi, který je šéfem koncernu Mittal Steel, očividně nevadí. Svou nabídku proto již zvyšovat nechce, dokonce ji už předložil i burzovnímu dohledu v Lucembursku. Navíc pak prohlásil, že chce koupi Arceloru dokončit "výrazně před koncem druhého kvartálu letošního roku".
"My vyhrajeme," tvrdil pak včera sebejistě na návštěvě v německém Frankfurtu, kde se setkali zástupci institucionálních investorů a odboráři, kterým objasnil výhody sloučení. Jeho společnost v Německu zaměstnává 1800 lidí, Arcelor dalších 8000.
Během jednání Mittal odborářům zároveň zaručil, že i v případě převzetí budou realizovány všechny investiční plány a že budou dodrženy všechny stávající dohody se zaměstnanci. Agentuře DPA to potvrdila nejmenovaná mluvčí odborů. Zdůraznila ale, že je třeba, aby akcionáři Arceloru s převzetím souhlasili.
Proti se stavějí také zástupci politiky.
Francouzský ministr financí Thierry Breton nabídku označil za překotnou, Mittal podle něj navíc nebyl schopen vysvětlit, jak bude integrovat rozdílné firemní kultury.
Mittal si ale přesto jde dále za svým a o převzetí se očividně snaží bojovat všemi dostupnými prostředky. Celý tento týden tak byl na cestách po Evropě, kde se o pozitivech fúze snažil přesvědčit nejrůznější politiky a podnikatele. Hovořil například s lucemburským premiérem Jean-Claude Junckerem či komisařkou Evropské unie Neelie Kroesovou.
Ke zlepšení svého image přitom Mittal dokonce angažoval i jednu pařížskou komunikační agenturu, Image 7, a nechal se i s rodinou vyfotografovat pro populární magazín Paris Match. To ale zřejmě příliš nepomohlo, stejně jako návštěva v Bruselu. "To, že pan Mittal jednal s Evropskou komisí, není neobvyklé. Koneckonců už u nás byl i Bill Gates," říká s klidem jeden z mluvčích komisaře Güntera Verheugena.
Ještě tvrdší slova zazněla z Lucemburska. "Za jeho nabídkou nevidím žádnou průmyslovou koncepci a učiním vše pro to, abych převzetí zabránil," prohlásil tamní premiér Juncker.