UniCredito ustoupilo Rakušanům

Aktivity italské banky UniCredito ve východní Evropě bude v budoucnu spravovat její rakouská dceřiná společnost Bank Austria Creditanstalt (BA-CA) ve Vídni. Dohodu včera oznámili zástupci obou firem. Výjimkou jsou pouze aktivity v Polsku, které bude UniCredito řídit přímo z Milána, kde sídlí.
Italský koncern se s podnikovou radou rakouské banky dohodl na desetileté smlouvě, která vídeňskému koncernu zajišťuje mnoho zvláštních práv. Rakouská banka, která bude jakýsi "subholding", tak nyní bude spravovat region s více než 300 milióny obyvatel ve 24 zemích. Doposud řídila pobočky ve dvanácti zemích.
Pro šéfa UniCredito Alessandra Profuma to znamená, že alespoň střednědobě musí upustit od svého záměru vyčlenit rakouské aktivity do zvláštní společnosti. Výměnou za to mu naopak zůstane zodpovědnost za Polsko.
Své aktivity ve střední a východní Evropě UniCredito výrazně posílila převzetím německé HypoVereinsbank v loňském roce. Měřeno bilanční sumou, je nyní největším bankovním institutem v tomto regionu. Mezi její aktivity spadá například i česká Živnostenská banka.
Pro tu se ale včerejší dohodou nic nemění. "Oznámení, že aktivity UniCredito ve střední a východní Evropě budou řízeny z Vídně prostřednictvím BankAustria Creditanstalt, je pouze formálním potvrzením rozhodnutí, které padlo už při oznámení fúze mezi UniCredito a HVB loni v červnu. Na běžném chodu Živnostenské banky se nic nemění a banka se plně soustředí na integrační proces s HVB Bank Czech Republic, který byl zahájen v minulém týdnu," řekl Hospodářským novinám její mluvčí, Ivo Polišenský.
"Je to konstruktivní dohoda mezi akcionáři, která zhodnocuje strukturu Bank Austria," komentovala rozhodnutí UniCredito.
Jak ve svém dnešním vydání píše s odvoláním na německé a rakouské finanční kruhy deník Handelsblatt, je ale dohoda spíše jistou porážkou pro Profuma, který musel rakouské radě ustoupit.
Na dohodě mezi UniCredito a BA-CA ale do jisté míry podle Handelsblattu tratí také HVB. Ta musí správě BA-CA předat své aktivity v baltských státech, Rusku a na Ukrajině. Dosud byly tyto pobočky řízeny z Mnichova.
Profumo ale výměnou za jisté ústupky má "volnou ruku" v Polsku, kde musí čelit masívními politickému odporu. Tamní pravicová vláda se snaží blokovat spojení polské dceřiné společnosti UniCredito, Bank Pekao, s dosavadní dceřinou firmou BA-CA, Bank Przemyslowo-Handlowy.
Důvodem je obava ze ztráty pracovních míst a dominantního postavení banky na trhu. Vláda tvrdí, že italská banka porušuje dohodu z roku 1999, v níž se při koupi Pekao zavázala, že další velkou banku v Polsku nekoupí.
Spory s vládou nyní vede i polská centrální banka. Kabinet totiž nařídil ustanovit zvláštní výbor, který by měl prověřit roli centrální banky a bankovního dozoru při privatizaci bank.
Poté, co fúzi povolil antimonopolní úřad, musí svolení dát nyní i dozor. Jeho rozhodnutí se čeká dnes.
Případem se zabývá i Evropská komise, která proti polské vládě zahájila řízení.