Schröder čelí kritice kvůli Gazpromu

/Od naší zpravodajky/

Řešit či ne. To je jedna z velkých otázek, kterou se nyní zabývá řada vysoce postavených německých politiků. Terčem jejich pozornosti je jedno z nových zaměstnání bývalého kancléře Gerharda Schrödera jako šéfa dozorčí rady rusko-německého konsorcia NEPG, které bude provozovat plynovod vedoucí Baltským mořem. Zelení, někdejší koaliční partner Schröderových sociálních demokratů (SPD), tak například považují jeho chování za nechutné a požadují jeho odchod z funkce, současná vláda CDU/CSU věc komentovat nechce.
Debatu vyvolal fakt, že ještě za Schröderovy vlády bylo schváleno vydání záruky na miliardový úvěr německých bank pro ruský plynárenský gigant Gazprom, který je většinovým podílníkem NEPG. Sám Schröder nicméně řekl, že o ničem nevěděl, a kritiku, že využil své funkce ve svůj prospěch, odmítá. K vydání záruky došlo v říjnu loňského roku, tedy měsíc po celoněmeckých volbách, kdy ještě nebyla ustanovena nová vláda.
Zastání má exkancléř naopak u současného ministra hospodářství Michaela Glose. "Kdybych dnes dostal žádost podpořit něco takového úvěrem, pak bych byl pro," řekl Glos, který je členem původně opoziční CDU. Stavbu ropovodu již v minulosti podporovala i současná kancléřka Angela Merkelová. K diskusi se mezitím vyjádřil i Gazprom, který garanci podle vlastního prohlášení již nepotřebuje.
Plynovod vzbuzuje nelibost v Polsku a v pobaltských státech. Vedení po mořském dně je totiž připraví o poplatky, které by tyto země dostaly, kdyby se plynovod stavěl přes jejich území.
Kromě diskuse o státní záruce mnohé politiky ale už pobuřuje samotný fakt, že Schröder nyní pracuje pro projekt, který jako politik prosazoval. Za post šéfa dozorčí rady firmy, na níž se kromě Gazpromu po 24,5 procenta podílí i německé koncerny Wintershall a E.ON-Ruhrgas, ročně dostane 250 000 eur.
Někteří politici tvrdí, že si své zaměstnání zajistil již v září minulého roku, kdy byl ještě německým kancléřem. To ale Schröder v rozhovoru pro deník Handelsblatt výrazně popírá.
"Byl jsem s tím konfrontován až v listopadu a nejdříve jsem odmítl," řekl. "Ale kvůli tomu, že jsem se chtěl soustředit na poradenství a nechtěl se profesně pevně vázat," dodal Schröder.
Kvůli kritice, která se proti němu v Německu spustila, dokonce neváhal jít před soud. Ten mu včera dal za pravdu, když zakázal šéfovi liberální strany FDP Guidu Westerwellemu tvrdit, že Schröder jako kancléř dal firmě "zakázku" a posléze pro ni začal pracovat.
NEPG není jedinou aktivitou exkancléře - mimo jiné pracuje také například jako poradce pro švýcarské nakladatelství Ringier či pro investiční banku Rothschild.