Cena kávových bobů na světových trzích roste a v následujících měsících tomu nebude jinak. Hlavním důvodem je, že příští rok se sklidí 108 miliónů žoků proti loňským 115 miliónům. Navíc poroste poptávka, hlavně v Asii, kde přišli kávě na chuť Číňané a Japonci.
Růst by ale neměl být dramatický. Rozhodně ne takový jako v posledních zhruba sedmi obchodních dnech. Mohutné deště vyvolané hurikánem Stan a následné sesuvy půdy v Salvadoru, Guatemale a Mexiku, které patří k předním producentům, poslaly cenu kávy Robusta nahoru o 11 procent.

Panická reakce na bouře
V uplynulých dnech to byly právě hurikány, které silně znervóznily burzy s kávou. Koncem srpna udeřila na jihovýchodní pobřeží USA Katrina.
Způsobila, že se z osmdesáti procent ocitlo pod vodou město New Orleans, jedno z klíčových logistických center. V tamních velkoskladech se uchovává asi šestina zásob kávy, které ostře sleduje newyorská komoditní burza NYBT.
Reakce na Katrinu tam byla prudká. Cena kávy od 26. srpna do prvního září stoupla o více než 11 procent na 92,5 centu za libru.
Majitelé plantáží nyní počítají škody v Karibské oblasti, kterou zasáhl hurikán Stan. "Škody napáchané ve Střední Americe se zdají být větší, než se původně předpokládalo. Ještě štěstí, že se jí vyhnul hurikán Wilma," komentovala pro agenturu Bloomberg Judy Ganesová, prezidentka firmy Ganes Consulting LLC.
Podle Ricka Peysera z americké společnosti Green Mountain Coffee Roasters potrvá týdny, než se podaří sečíst většinu škod. Nejen ve Střední Americe, ale i Mexiku, kde byla zasažena hlavní produkční provincie Chiapas.
Z Mexika, Guatemaly, Salvadoru a Nikaraguy pochází 35 procent zásob kávových bobů, které pečlivě sleduje burza v New Yorku.
Podle Tomáše Marhouna z tuzemské společnosti Colosseum světový trh s kávou reaguje na řádění přírodních živlů až panicky.
"Nakupuje se na základě neověřených zpráv z postižených regionů a prodává se poté, co vyjde najevo skutečnost," podotkl Marhoun.

Produkce půjde dolů
Vyhlídky na sklizeň v dalším roce jsou nevalné, varuje šéf Mezinárodní organizace pro kávu (ICO) Néstor Osorio. "Produkci zvýší jenom několik málo zemí, především menší afričtí producenti," upozorňuje Osorio.
Naproti tomu Brazílie, na kterou připadá zhruba třetina světové produkce kávy, čeká osmnáctiprocentní pokles na 34,2 miliónu žoků. Světová dvojka Vietnam, největší dodavatel Robusty, se pak musí smířit podle předpovědi ICO se šestnáctiprocentním poklesem na 11,7 miliónu žoků.
Nabídka tak zaostane za poptávkou. To je další důvod, proč porostou ceny.
Tím spíše, že kávě přišli na chuť i takové tradiční "čajové velmoci", jako jsou Čína nebo Japonsko. "Kávu stále více pijí mladí Číňané, kteří více vydělávají a chtějí napodobovat západní styl spotřeby," míní Marhout.

Doma zatím ceny zůstanou
Domácí spotřebitelé mohou být zatím v klidu. Letos za sto gramů standardní pražené kávy podle údajů Českého statistického úřadu platí 6,30 - 6,40 koruny.
Obchodníci chtějí v ostrém konkurenčním boji ceny udržet. "V současné době o zdražení kávy neuvažujeme," sdělila mluvčí společnosti Tesco Stores ČR Jana Matoušková.
Poroste-li cena kávy ve světě jen mírně, pak by se spotřebitelé neměli podstatného zdražení obávat.
"Rozhodně ne v takové míře, v jaké porostou ceny bobů," domnívá se Zdeněk Skála z firmy Incoma.
Jiná situace by ale podle něho mohla nastat, kdyby ceny zamířily strmě vzhůru. Na ni by už musely obchodní řetězce reagovat.

051020-23 ()