Google umí rozjásat investory

Růst obratu meziročně o devadesát šest procent. To je nejnovější výsledek firmy Google, která je od vstupu na burzu miláčkem investorů. Podobným růstem totiž provozovatel nejoblíbenějšího internetového vyhledávače udivuje už popáté za sebou.
"Očividně není nikdo a nic, co by Google dokázalo zastavit," komentoval výsledky za třetí čtvrtletí Tobias Levkovich, burzovní stratég u Citigroup Research.
Akcie Google obchodované na technologickém trhu Nasdaq vystřelily po oznámení výsledků o jedenáct procent nahoru. A přestože jsou akcie na trhu teprve čtrnáct měsíců, jejich cena se zvedla z nástupních 85 dolarů až k 340 dolarům.
"Měli jsme prostě jen další výjimečné čtvrtletí," komentoval výsledky skromně manažer Eric Schmidt. Ale skromnost není na místě. To, co vzniklo roce 1998 jako "garážová firma" založená dvěma studenty, kteří sotva překročili třicítku, je už dnes součástí "amerického snu".
Sergej Brin a Larry Page, absolventi univerzity ve Stanfordu v Kalifornii, si na realizaci svého nápadu vypůjčili od rodiny a od svých přátel milión dolarů. Teď má Google tržní hodnotu sto miliard dolarů. Přímý konkurent Yahoo! má sotva poloviční hodnotu.
Společnost se v neuvěřitelně krátké době prosadila mezi dvacítku nejcennějších amerických firem. A dokonce se dostal na úroveň takových ikon hospodářství USA, jakou je například společnost Coca-Cola.
To, co Google dokázal, vyplyne z jednoduchého srovnání. Na každého zaměstnance připadá podíl z tržní hodnoty ve výši dvaceti miliónů dolarů. Společnost Microsoft vykazuje "jen" 4,4 miliónu dolarů na zaměstnance. V každém případě se už teď Google řadí mezi "top pět" v technologické branži.
Nicméně za nadšením se skrývá i kapka obav. Aby udržel svou dynamiku, vstupuje Google do nových aktivit. Vede si v nich dobře. Ale je otázkou, zda chce být přední technologickou firmou, nebo se mění na multimediální koncern. Činnost se drobí, což analytiky začíná mírně znervózňovat. To ještě neprospělo žádné firmě.