Odměny šéfů firem v USA o třetinu stouply

Nejštědřeji placeným šéfem velkého amerického podniku je Terry Semel, který řídí výnosnou vyhledávací službu Yahoo!. Loni si připsal si rekordních 230,6 miliónu dolarů, ponejvíce v akciích.
Vysoce tak překonal ostatní výkonné ředitele dvou tisíc největších společností ve Spojených státech. Jejich průměrná odměna za loňský rok, jak ji vypočetla renomovaná agentura Corporate Library, dosáhla 5,74 miliónu dolarů. Ve srovnání s předloňskem si vrcholoví manažeři polepšili o vysokých 30,2 procenta.

Spokojí se s malým platem

Takřka na nejspodnější příčce tohoto zlatého či platinového žebříčku je Warren Buffett, druhý nejbohatší muž planety, který "kazí" průměr. Za vedení holdingu Berkshire Hathaway dostává podle svého přání ročně plat pouze 100 tisíc dolarů.
Zdánlivě velkorysejší než Buffet, majitel čtyřicetimiliardového jmění, je Steve Jobs, spoluzakladatel a šéf počítačové společnosti Apple Computer. Za své manažerské služby si účtuje ročně jen jeden jediný dolar, zato však dostal akcie, jejichž hodnota činí 74,75 miliónu dolarů.

Nejsou šéfové přepláceni?

Někteří akcionáři se podle agentury Reuters rozčilují a rozhořčují, že šéfové pobírají tak velké odměny. Bývalý vrcholový manažer Adam Zimmerman řekl listu Globe and Mail, že tyto obrovské odměny jsou hlavní příčinou všeho špatného v americkém podnikovém životě, včetně účetních a jiných podvodů.
"Kdyby se vše v odměňování vrcholových manažerů nedělo v rámci platných zákonů, mohli bychom si myslet, že kradou společnostem peníze," dodal Zimmerman.
Paul Hodgson z agentury Corporate Library na základě analýz soudí, že "trendy k dalšímu růstu odměn jsou nezastavitelné, a to více než kdy dříve". Odměny vrcholových manažerů tvoří plat, bonus, stimulační náhrady a samozřejmě také akcie, ať už s omezenou převoditelností či akciové opce. Ovšem některé velké společnosti svým šéfům vyjadřují vděčnost i jinak. Například American Express nebo Honeywell hradí svým výkonným ředitelům ročně sto až dvě stě tisíc dolarů za používání firemního letadla k jejich osobnímu užití. A šéf Dominion Resources Thomas Capps byl jistě příjemně překvapen, když mu podnik nahradil zaplacené daně částkou přes 385 tisíc dolarů. Odměny vrcholovým manažerům určuje správní rada, zvolená akcionáři, a jak soudí Ric Marshall, vedoucí analytik agentury Corporate Library, "je neefektivní, pokud není schopna říci šéfům, jakou odměnu si zaslouží."

Riziko dvaceti procent

Experti na podnikové řízení tvrdí, že správní rada, která připustí výjimečně vysoké odměny svým vrcholovým manažerům, může být obviněna z toho, že nedostatečně tvrdě hájí zájmy akcionářů, napsal Michael Brush na serveru MSN Money.
A zdůrazňuje, že pokud má šéf příliš velký vliv na správní radu, ztrácí motivaci pro inteligentní rozhodování, protože ví, že dostane své milióny bez ohledu na výkonnost podniku.
Pokud odměna pro vrcholového manažera přesáhne o více než dvacet procent průměr v daném odvětví podnikání, je to podle Corporate Library velmi riskantní a může to vést i ke skandálu, vyšetřování ze strany regulátora či prokuratury, nebo k bankrotu.