Šéfové víc prodávají akcie svých firem

Nad burzami cenných papírů v USA se smráká. Alespoň jsou o tom přesvědčeni někteří analytici poukazující na to, že vrcholoví manažeři se nyní kvapně zbavují akcií svých firem. Ty dostávají jako bonusy v rámci motivačních programů. Zároveň mnohem méně nakupují cizí tituly.
Na každou akcii, kterou firemní bossové koupili v uplynulých dvou měsících do svých portfolií, připadly průměrně 3,6 akcie prodaných, uvedl pro agenturu Bloomberg David Coleman vydávající odborný bulletin Weekly Insider Report.
Čísla o obchodování "insiderů", tedy lidí majících přístup k neveřejným a často velice důvěrným obchodním informacím, získává z podkladů americké Komise pro cenné papíry a burzy. Vrcholoví manažeři jsou také podle přísného zákona povinni hlásit jí veškeré své transakce s cennými papíry.
Pokud na jednu koupenou akcii připadají dvě až dvě a půl akcie prodané, je vše v pořádku. "Ale jakmile se dostaneme přes dvě a půl, je to signál, že bude slábnout celý trh," dodává Coleman.
Na tom, že se vrcholoví manažeři zbavují akcií, ale není nic podivného. Prostě diverzifikují svá majetková portfolia, míní analytik Charles Biderman.
Z přehledu americké Komise pro cenné papíry a burzy vyplývá, že v poslední době se svých akcií nejvíce zbavují šéfové společnosti Qualcomm. To je druhý největší světový výrobce čipů pro mobilní telefony.
Manažeři v čele s dvaasedmdesátiletým předsedou Irwinem Jacobsem se během letošního roku zbavili 7,3 miliónu akcií.
"Mezi insidery nyní zcela zavládla medvědí nálada," komentoval Michael Painchaud výzkumné firmy Market Profile Theorems. Nejvíce je to podle něj vidět u velkých bank.
Například Richard Kovacevich, výkonný ředitel peněžního domu Wells Fargo ze San Franciska, během nynějšího čtvrtletí prodal o 121 tisíc akcií více, než jich nakoupil.
Kurs zmíněné banky šel od počátku října do konce listopadu rychle nahoru. Kovacevich balík prodal ještě včas, neboť od té doby kurs mírně slábne.
Balík firemních akcií rozpouštějí také šéfové Bank of New York nebo ústavu Wachovia, což by mohlo signalizovat budoucí pokles jejich kursu. "Naši ředitelé občas prodávají své akcie, což je běžná součást jejich osobního finančního plánování," vysvětluje Christy Phillipsová, mluvčí banky Wachovia. Jak dodala, výkonný šéf Kennedy Thompson je povinen ve svém portfoliu držet akcie banky, jejichž hodnota je pětkrát vyšší než jeho základní roční plat.
Existují i příklady, kdy "zasvěcení" manažeři akcie své firmy čile nakupují. Předseda firmy Chesapeake Energy Aubrey McClendon v září přikoupil papíry za deset miliónů dolarů. Jejich kurs se od počátku roku zdvojnásobil.