Japonská burza včera zažila černý den. Jako by nestačilo, že akcie prudce klesaly, přidaly se ještě technické potíže.
Investoři ale překotně prodávali japonské akcie už druhý den. Důvodem bylo hlavně obvinění internetové firmy Livedoor z nekalých praktik a špatné výsledky amerických společnosti Intel a Yahoo.
Znepokojené investory se snažili uklidnit guvernér centrální banky Tošihiko Fukui i premiér Džuničiró Koizumi. Přispěchali s ujištěním, že japonská ekonomika je v dobrém stavu.

Příliš mnoho obchodů
Burza však navíc uprostřed dne oznámila, že kvůli záplavě prodejních pokynů předčasně ukončí obchodování. Celou situaci tak jen zhoršila. Index Nikkei spadl až o 4,7 procenta. Poté se na trhu obnovil zájem kupců a index díky tomu oslabil "jen" o 2,9 procenta.
Dvacet minut před obvyklým termínem pak burza obchodování skutečně uzavřela.
Samotná firma Livedoor byla nejprve vyřazena z obchodování, později byly sice obchody s jejími akciemi obnoveny, ale prodejních příkazů přišlo tolik, že se nenašli kupci. Podle agentury Bloomberg se investoři snažili zbavit 263 miliónů akcií, tedy více než čtvrtiny firmy. Pokud by se nějaké obchody uskutečnily, kurs akcie by spadl o 17 procent (v úterý to bylo 14 procent).
Korekce celého trhu by ovšem stejně dříve či později přišla, řekl agentuře Reuters Hadžima Jagi ze společnosti Meiji Dresdner Asset Management. Japonské akcie vloni vynesly 40 procent, většinu z toho v závěru roku. Podle některých analytiků je to moc a události tohoto týdne byly jen rozbuškou.
Kursy akcií se nejspíše uklidní, šéfové tokijské burzy si ale nebudou moci oddechnout. Trh se totiž poslední dobou potýká s technickými problémy. Podle agentury Bloomberg je burza schopna zpracovat zhruba čtyři milióny transakcí denně. Včera jich ale bylo 4,4 miliónu.
Ode dneška proto burza dočasně zkrátí odpolední obchodování. Místo ve 12.30 bude začínat v jednu hodinu (čtyři hodiny ráno středoevropského času). Seance bude ukončena vždy, když množství transakcí překročí kritickou mez.
Podle odborníků stojí za nebývale silnou aktivitou růst počtu individuálních investorů. Ti nyní uskutečňují asi 40 procent objemu obchodů, uvedla agentura Reuters. Drží také mnoho akcií firem, jako je Livedoor. Jejich prodejní příkazy jsou malé a je jich hodně, což počítače přetěžuje. Burza včera dokonce požádala makléřské firmy, aby objednávky od klientů spojovaly.
Větší aktivita na trhu ale není dost dobrá výmluva, prohlásil ministr financí Kaoru Josano. Obchodní systém je nutné změnit, zopakoval ministr požadavek, který už Tokiem zní dva měsíce.
"Je to velká hanba," komentuje poslední události Makoto Haga, správce fondů u STB Asset Management. "Kam se podělo high-tech Japonsko?," ptá se. V Americe se takovéhle věci nestávají, přizvukují další.
Nejspíše je to tím, že země vyrábí skvělý hardware, ale trochu podcenila důležitost kvalitního programování, odpovídá týdeník Newsweek.
Včerejší problémy přišly v nejméně vhodnou dobu. Už 1. listopadu se v Tokiu obchodování zastavilo kvůli přetížení systému. Podle představitelů burzy to bylo - paradoxně - kvůli změnám, kterými se firma Fujitsu snažila obchodní systém vylepšit.
Počátkem prosince přišla další rána: makléř společnosti Mizuho Securities zadal chybný pokyn na prodej akcí společnosti J-Com. Firma se jej krátce poté pokoušela zrušit, ale ukázalo se, že jí to obchodní systém burzy neumožnil. Společnost prodala neexistující cenné papíry, s jejich kupci se poté musela vyrovnat. Ztráta se vyšplhala na 350 miliónů dolarů.

Praha nápor vydrží
Aféra stála místo ředitele tokijské burzy Takuo Curušimu a vyžádala si kuriózní opatření: na obchody dohlíží kromě počítačů i pracovníci burzy, kteří mohou podezřelé transakce sami zrušit.
Pražské burze podobné příhody podle jejího mluvčího Jiřího Kovařika nehrozí. Zatím také nikdy přetížena nebyla. "Pokud jde o počet objednávek, systém je na naše podmínky a na počet členů dostatečně dimenzován," tvrdí Kovařík.
V minulosti se ale obchody několikrát zastavily - burza vyhlásila přestávku v obchodování kvůli příliš velkým vykyvům kursů. Stalo se to několikrát v době, kdy byl systém SPAD, dnes nejdůležitější segment trhu, "v plenkách", říká Kovařík.


Smolné dny japonské burzy


1. listopad 2005
Japonské akcie stouply na nový rekord, pak ale trh na několik hodin paralyzovaly technické problémy.


8. prosinec 2005
Zaměstnanec společnosti Mizuho Securities zaměnil cenu a nabízené množství akcií. Systém mu neumožnil příkaz zrušit, firma přišla o 350 miliónů dolarů a šéf burzy o místo.


14. prosinec 2005
Firma Daiwa Securities prodělala na chybném pokynu 4,4 miliónu dolarů. V tomto případě selhal jen člověk, ne technika.


18. leden 2006
Burza opět neustála obrovské množství obchodů.
Zdroj: bloomberg

060119_19.gif