Wall Street má zase nový rekord. Pětice největších amerických bank, které na něm obchodují s cennými papíry, loni dohromady vydělala skoro dvacet miliard dolarů čistého. Sumu dosud nevídanou.
Po včerejšku je to jasné. Ústav Merrill Lynch, největší světový obchodník s cennými papíry podle tržní kapitalizace, oznámil, že jeho čistý zisk za poslední kvartál 2005 meziročně stoupl o čtvrtinu na půldruhé miliardy dolarů. Za celý loňský rok pak činil 5,2 miliardy dolarů.
O něco více vydělal jenom konkurent Goldman Sachs. Za finanční rok, který mu skončil loňského listopadu, to bylo 5,6 miliardy dolarů.
Merrill se může zase za poslední čtvrtletí pochlubit více než desetiprocentním růstem svého akciového kursu, zatímco například Morgan Stanley nebo Bear Stearns šly nahoru zhruba polovičním tempem.
"Management Merrillu odvádí opravdu dobrou práci. Myslím, že také letos se bance bude dařit, zvláště v obchodu s akciemi," míní Jeffery Harte z chicagské firmy Sandler O'Neill & Partners.
Akcionáře svojí středeční zprávou potěšila také banka JP Morgan Chase. Za poslední čtvrtletí vydělala 2,7 miliardy dolarů čistého, tedy o 62 procent více než ve stejném loňském období.
Akcionáři tak mohou úřadujícího šéfa představenstva Jamieho Dimona pochválit. Plní svůj slib, že srazí roční náklady o tři miliardy dolarů. Tento ambiciózní cíl si předsevzal v červenci roku 2004, kdy banka JP Morgan Chase převzala pod svá křídla ústav Bank One. V jeho čele stál právě Dimon.
Všichni se musí tužit. "Megabanky" i menší regionální hráči tlačí náklady dolů, neboť jejich úvěrové marže klesají.
"Vkladů přibývá menším tempem, ale zato rostou komerční úvěry, hlavně na financování nemovitostí. Zpomalilo tempo růstu spotřebitelských půjček, což je jenom dobře, neboť lidé utráceli jako opilí námořníci," řekl agentuře Reuters Jeff Davis, analytik společnosti FTN Midwest Research.
Experti se shodují v tom, že výsledky největších amerických bank mohly být ještě lepší, kdyby jim je trochu nekazil retailový byznys, zejména ten, který souvisí s poskytováním spotřebitelských úvěrů.
Například JP Morgan Chase ohlásila, že jí čtvrtletní zisk z úvěrových karet poklesl o dvě pětiny na 302 miliónů dolarů.
Banky musely v závěrečných měsících minulého roku horečně odepisovat stamilióny dolarů, které půjčily domácnostem.
Mnozí dlužníci se totiž snažili vyhlásit osobní bankrot a být pod soudní ochranou ještě předtím, než začal v polovině října platit zpřísněný zákon.
Podle serveru thestreet.com několik týdnů před jeho platností ohlašovalo osobní bankrot více než deset tisíc Američanů denně.
Kdo to nestihl, má smůlu, ale banky jsou spokojenější. Člověk splácející například automobil je nyní povinen uhradit jim veškerou dlužnou sumu, nikoli zůstatkovou hodnotu vozu, jak připouštěl předchozí dost benevolentní zákon.


060120-21.gif