Davos: chudí platí bohatým

Peníze z chudších rozvojových zemí míří do bohatých západních států. A to v takové míře, že to začíná být neudržitelné, shodli se o víkendu finančníci na ekonomickém davoském fóru.
"Je to nenormální, neudržitelné a nebezpečné pro obě strany," uvedl šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet.
Centrální banky a bohatí podnikatelé ze zemí, jako jsou Čína, Indie či ropné státy, totiž své zisky investují do amerických dluhopisů: vydělávají tak, ale zároveň financují obchodní a rozpočtový deficit Spojených států. Tím posilují kurs dolaru a udržují úrokové sazby na nízké úrovni. Až zdroje vyschnou, bude to mít za následek pokles dolaru a destabilizaci globální ekonomiky, obávají se finančníci.
"Je přirozené, že si peníze hledají cestu tam, kde jsou lépe zhodnoceny, což je v průmyslově vyspělých státech," podotkl Trichet. "Ale tyto peníze, které doma nenajdou uplatnění, by se měly vracet do země původu v podobě přímých investic, což by pomohlo oběma stranám."
Peníze z chudých zemí však nemizejí jen za zhodnocením prostřednictvím dluhopisů, ale také na pouhé splácení starých dluhů.
"Nejzadluženější země Afriky musí každý den odvádět bohatým zemím na třicet miliónů dolarů na úrocích z půjček. Ty peníze jim scházejí na rozvoj. Oddlužování tedy musí pokračovat," uvedl nigerijský prezident Olusegun Obasanjo.
Ministři ze třiceti členských států Světové obchodní organizace na schůzce v Davosu alespoň potvrdili, že jsou pro mírné uvolnění celosvětového trhu. Do konce dubna by proto měla být uzavřena předjednaná rámcová dohoda o snížení obchodních bariér, což by chudším státům mohlo pomoci.
"Kdo chce pomoci nejchudším státům, musí uvolnit obchod se zbožím, se kterým mohou konkurovat na vyspělých trzích. To znamená zrušit agrární dotace. Dejme chudým zemím šanci, aby si na svůj rozvoj vydělaly," uvedl laureát Nobelovy za ekonomii Joseph Stiglitz.