V Praze bylo zahájeno Fórum o znalostní ekonomice, které zde pořádá Světová banka. Hlavním programem konference jsou rozhovory o nejlepších postupech při zvyšování konkurenceschopnosti a inovativnosti podniků. Páté Fórum o znalostní ekonomice Světová banka hostí v Praze ve dnech 28. až 30. března. Spolupořadateli jsou ministerstvo financí a místopředseda vlády pro ekonomiku Havel.

Podpora inovací je zbytečná bez potřebných reforem
Státy střední a východní Evropy a střední Asie zaostávají za většinou rozvinutého světa ve výdajích na výzkum a vývoj. Další růst veřejného financování na podporu inovací by byl jen plýtváním peněz, pokud by současně nedošlo ke zlepšení ekonomických stimulů, modernizaci informační infrastruktury a reformě vzdělávání, jak uvádí nová zpráva Světové banky.

"Přijímání a využívání výsledků výzkumu a vývoje v ekonomice je klíčem k dosažení trvalého a dlouhodobého hospodářského růstu v oblasti východní Evropy a střední Asie," uvedl Shigeo Katsu, viceprezident Světové banky pro region Evropy a střední Asie. "Toho lze dosáhnout jen tehdy, vytvoří-li se motivační systémy, které zajistí spolupráci vědců a podniků směřující ke zvyšování celkové konkurenceschopnosti a tvorbě kvalitních pracovních míst."

Ředitelka sekce Světové banky pro Evropu a střední Asii Anette Dixonová uvedla, že průměrné výdaje na vědu a výzkum v regionu střední a východní Evropy a střední Asie nedosahují ani jednoho procenta HDP, takže jsou výrazně pod úrovní tří procent, kterou si za cíl vytkla Evropská unie.

ČR dává na vědu a výzkum necelé jedno procento HDP
V Česku činí nedosahuje výše podílu výdajů na vědu a výzkum ani jedno procento HDP, ale podle představitelů vlády by měl v dalších letech stoupat.

Výdaje na vědu a výzkum vzrostou letos podle ministra financí Bohuslava Sobotky o více než deset procent na 1,7 miliardy Kč. Podíl výdajů na vědu a výzkum z veřejných zdrojů představuje 0,6 procenta HDP, cílem je dosáhnout do roku 2010 jednoho procenta, dodal. "Zbylá dvě procenta HDP výdajů na vědu a výzkum jsou tedy hozenou rukavicí pro soukromý sektor," podotkl místopředseda vlády pro ekonomiku Jiří Havel.

Dixonová upozornila na to, že dvě třetiny výdajů na vědu a výzkum v regionu jsou financovány z veřejných rozpočtů, zatímco v západní Evropě pochází 65 až 70 procent zdrojů ze soukromého sektoru. Podle zprávy Světové banky není pravděpodobné, že by zvyšování výdajů pomohlo rozvoji znalostní ekonomiky bez toho, že by větší roli začal hrát soukromý sektor.

Spolupráce s veřejným sektorem je nutná
Dokud nebudou univerzity a výzkumné instituce široce spolupracovat se soukromým sektorem, budou mít státy střední a východní Evropy a středoasijské státy velmi těžkou úlohu při přeměně potenciálních výhod plynoucích z poměrně velkého počtu vědeckých a výzkumných pracovníků a z nedávné doby zděděné vysoké úrovně vzdělávání na ekonomicky přínosné inovace.

"Veřejné finance jsou omezené a proto by se měly používat k podpoře výzkumu jen tehdy, existují-li podmínky zajišťující, že to přinese výsledky," říká vedoucí kolektivu autorů zprávy Itzhak Goldberg.

Mezi tyto podmínky patří stimuly podporující spolupráci mezi výzkumem a soukromým sektorem, ale i široký přístup veřejnosti k počítačům a internetu. Nutná je rovněž platná zákonná norma, uvádí I. Goldberg. To samé platí o účinném uplatňování pravidel na ochranu práv z duševního vlastnictví a cíleném boji proti korupci.

Nové členské si vedou poměrně dobře
"Zatímco nové členské státy EU si vedou poměrně dobře, umístění kandidátských zemí naznačuje mnoho slabých míst," uvedla studie.

Například Rumunsko je celkově na 12. místě, ale co se týče vzdělávání, zaujímá díky nízkým veřejným výdajům až 20. pozici. Turecko, které má srovnatelnou výši HDP na obyvatele jako Litva a Slovenská republika, je v pořadí indexu KEI až za těmito státy, protože má nízké hodnocení průměrné délky školní docházky a matematických znalostí.

Index úrovně znalostní ekonomiky

(od 1 do 10)

Pořadí

Stát

Index

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

Estonsko

Slovinsko

Litva

Maďarsko

Česká republika

Lotyšsko

Polsko

Slovenská republika

Chorvatsko

Bulharsko

Rusko

Rumunsko

Ukrajina

Arménie

Bělorusko

Turecko

Srbsko a Černá Hora

Moldávie

Gruzie

Kazachstán

Kyrgyzská republika

Uzbekistán

Bosna a Hercegovina

Albánie

Tádžikistán

8,26

7,88

7,17

7,01

7,00

6,98

6,86

6,70

6,22

6,19

6,05

5,27

5,23

5,10

5,02

4,73

4,55

4,43

4,39

3,92

3,53

3,26

3,02

2,99

2,18

Pramen: Institut Světové banky