Při započtení inflace současná cena ropy již překonala například cenu ropy po prvním ropném šoku v letech 1973 a 1974 a blíží se "historickému maximu", kterého dosáhla během irácko-íránské války na začátku 80. let minulého století.
Cena ropy roste kvůli vysoké poptávce, klesajícím zásobám v USA a nejisté situaci v Íránu a Iráku.


Poptávka se rychle zvyšuje
Jednou z hlavních příčin růstu cen ropy je rostoucí poptávka, jejímž hlavním tahounem je Čína. Tato země odstartovala celosvětový růst poptávky po ropě, který vyvrcholil pětadvacetiletým maximem v roce 2004, a stala se druhým největším spotřebitelem ropy na světě po USA. Růst poptávky se pak sice zpomalil, spotřeba ale stále roste.
Navzdory vysokým cenám energií MMF zvýšil předpověď růstu světové ekonomiky na rok 2006 na 4,9 procenta z loňských 4,3 procenta. To by znamenalo více než čtyřprocentní růst světové ekonomiky čtvrtý rok po sobě - poprvé od počátku 70. let. Tento růst bude i nadále udržovat spotřebu energií na vysoké úrovni.


Napětí na Blízkém východě…
V Iráku pokračují boje mezi povstalci a koalicí vedenou Spojenými státy a teroristické útoky radikálních islamistů. Ty ohrožují těžbu ropy v zemi, která vlastní druhé největší zásoby ropy na světě po Saúdské Arábii a je také v první desítce světových exportérů a producentů ropy.


Navíc dodávky ropy ohrožuje i Írán. Trh se obává, že by tento čtvrtý největší vývozce ropy mohl zastavit export suroviny kvůli sporu se Západem o svůj jaderný program. Írán minulý týden oznámil významné pokroky ve svém jaderném programu a představitelé členských států Rady bezpečnosti OSN proto jednají o možných opatřeních.


… i v Africe
Nigérie je největším těžařem ropy v Africe. Skupiny povstalců tam ale v poslední době útočí na ropná zařízení zahraničních společností, což omezuje těžbu. Kvůli útokům je těžba v Nigérii nižší asi o 500.000 barelů denně, což je zhruba čtvrtina běžného stavu před začátkem útoků. Za útoky stojí většinou Hnutí za osvobození delty Nigeru, které usiluje o vyšší správní samostatnost regionu.


Nižší zásoby benzinu v USA
Zásoby benzinu jsou sice v USA zatím dostatečné. V posledních týdnech však klesají, protože rafinerie odstavují produkci a připravují se na výrobu čistšího benzinu, požadovaného novými zákony. Rafinerie především omezují výrobu benzinu s přísadou aditiva MTBE, které je již v některých státech americké unie zakázáno.


Spekulanti
Obavy o dodávky benzinu na americký trh před letní motoristickou sezonou využívají k novým nákupům spekulativní fondy, které vedle ropy ženou k novým rekordům i ceny průmyslových a drahých kovů. Do ropy se ze spekulativních fondů podle analytiků investovalo 80 miliard dolarů.


Ceny ropy se příliš nesnížily ani v reakci na zprávu, že země OPEC snížily odhad růstu poptávky po ropě na letošní rok na 1,43 milionu barelů denně, zatímco před měsícem předpovídaly 1,46 milionu. Deset členů OPEC, kteří se řídí kvótami, by měli těžit asi 28 milionů barelů ropy denně, ale těží méně. Na trhu panují obavy, že pokud se situace ještě zhorší, produkce kartelu dál klesne. Írán například řekl, že nevidí důvod k dalšímu zvyšování těžby. Podle Íránu a některých analytiků OPEC ani nemá na žádné zvýšení těžby kapacity.


Vliv vysokých cen energií na světový hospodářský růst se zatím překvapivě příliš neprojevil, ale panují obavy, že by se tak mohlo stát. Loňský růst světového HDP na úrovni 4,3 procenta byl nad dlouhodobým průměrem.