Klíčem mohou být menší burzy

Strategická bitva o budoucí podobu světových akciových trhů se rozšiřuje dál do Evropy. K nejsilnějším "válčícím" stranám, mezi něž patří především americká NYSE (New York Stock Exchange), londýnská LSE (London Stock Exchange) a západoevropský Euronext, přibyl nováček. Svůj zájem sehrát ve slučování světových akciových trhů jednu z klíčových rolí totiž oznámila italská burza.

Italové chystají emisi

Italové plánují primární emisi akcií pomocí které chtějí získat až 1,2 miliardy eur. Investorům, tedy případně i jiným světovým burzám, chtějí prodat 30 až 40 procent společnosti. Uvedl to list The Wall Street Journal.
"Jsme připraveni se alespoň na evropské úrovni zúčastnit aktivně všech změn, kterými burzy musí nutně projít," řekl americkému deníku šéf Borsa Italiana Massimo Capuano. "Počítáme s tím, že nějaká forma spolupráce nebo dokonce fúze s jiným trhem je nevyhnutelná," dodal.
Primární emise má být připravena do podzimu. Capuano doufá, že spekulace o spojování burz zatraktivní nově emitované akcie Borsa Italiana v očích investorů.
"V konsolidaci světových burz může sehrát právě Borsa Italiana jednu z klíčových rolí. Kdo jí bude vlastnit, získá před konkurencí výhodu," myslí si ekonomický komentátor Wall Street Journal Alistar MacDonald. V Itálii jsou kotovány třeba takové firmy, jako je automobilka Fiat nebo ropná společnost Eni. To Borsu Italiana činí pro konkurenci velmi atraktivní.
Italové přitom nejsou jediní z menších burz, u kterých připadá v úvahu, že se do konsolidace trhů zapojí. Primární emisi totiž chystá i španělská Bolsa & Mercados Espanoles. Přidat by se mohla i OMX, která provozuje akciové trhy v Pobaltí a Skandinávii. Ta už loni s LSE neúspěšně rozhovory o případném sloučení vedla.
"Vypadá to, že v procesu spojování burz by se mohla objevit celá nová vlna menších společností," prohlásil Capuno.
"Velké burzy hledají přirozeně stejně silné partnery, malé trhy jsou pro ně ale také důležité a v žádném případě je nemohou ignorovat," potvrdil analytik Andrew Mitchell z londýnské Fox-Pitt Kelton.

NYSE jednala s Euronextem

Souboj mezi "hlavními hráči" zatím pokračuje. Poté, co před dvěma týdny koupil technologický Nasdaq patnáctiprocentní podíl v LSE, se konečně "rozhoupala" i největší světová burza NYSE, která má o londýnskou burzu také zájem. Včera však vyšlo najevo, že Newyorčané minulý týden jednali s provozovatelem burz v Paříži a Amsterodamu Euronextem.
Podle Wall Street Journal by Euronext mohl být pro NYSE atraktivnější než londýnská burza, protože provozuje i derivátový trh Euronext.Liffe.
Šéf evropské společnosti Jean-Francois Theodore je však pod silným tlakem některých akcionářů, především hedgeových fondů, kteří by raději viděli Euronext v náručí německé Deutsche Börse. Rozhodnutí, zda se v Nizozemsku sídlící firma vydá na společnou cestu s Němci, by mělo padnout na valné hromadě 23. května, kde se o případné fúzi bude hlasovat.
Spekulanti ale převzetí ať už ze strany Nasdaqu, NYSE nebo právě Euronextu předpovídají především londýnské burze. V ní si včera upevnily svoje postavení hedgeové fondy, mezi nimi i DE Shaw nebo Chesapeake, které nakoupily asi sedm procent jejích akcií. Podle odhadů listu The Business Times tak mají investiční fondy v LSE dohromady už dvacetiprocentní podíl.
Mohou to být tedy právě ony, které o osudu londýnské burzy nakonec rozhodnou.