Zemřel ekonom Galbraith

Jeden z nejznámějších amerických ekonomů 20. století John Kenneth Galbraith v sobotu zemřel ve věku 97 let. Informoval o tom americký tisk.
Galbraith se proslavil studií Společnost hojnosti (The Affluent Society) z roku 1958, v níž kritizoval americkou ekonomiku zaměřenou na konzum a odsouvající do pozadí sociální služby. Autor zpochybnil mýtus "suverenity konzumenta" a rozvinul myšlenku, že nabídka vytváří poptávku. Poměrně útlá knížka se stala bestsellerem.
Emeritní profesor Harvardské univerzity zemřel v nemocnici v Cambridgi v americkém státě Massachusetts, informoval deník The New York Times.
Britský labouristický ministr financí Gordon Brown řekl agentuře Reuters, že Galbraithův odkaz nikdy neupadne v zapomnění. "John Kenneth Galbraith byl brilantní ekonom a autor a velký přítel Spojeného království a jeho knihy budou hojně číst budoucí generace," prohlásil Brown.
Rodilý Kanaďan Galbraith, který přijal americké občanství v roce 1937, šel často proti převažujícím ekonomickým směrům své doby, ale vždy zapáleně bránil své názory, napsala agentura Reuters.
Galbraith byl ovlivněn učením britského ekonoma první poloviny 20. století Johna Maynarda Keynese, jenž obhajoval zvýšené vládní výdaje v zájmu snižování nezaměstnanosti. Sám sebe dlouholetý člen Demokratické strany označoval za "horlivého keynesiánce".
Velký vliv na něj měl ale i velký burzovní krach v roce 1929, k němuž se ve svých pracech často vracel.
V lednu roku 1987 tak v jednom článku dokonce správně předpověděl další krach burzy, protože správně rozpoznal paralely mezi tehdejším vývojem na burze a situací v roce 1929.
Tento velikán hospodářské vědy, ale i vzrůstem (měřil rovné dva metry), podporoval například zkrácení pracovního týdne a ženské hnutí, vystupoval proti válce ve Vietnamu. Jeho krédem bylo, že by se měl stát více starat o chudé a dělat více pro výchovu, vzdělání a ochranu životního prostředí.
Agentura Reuters poznamenala, že z jeho kolegů z Harvardské univerzity neměl nikdo tak velký vliv na americkou politiku - s výjimkou bývalého ministra zahraničí Henryho Kissingera.
Levicově-liberální profesor během své kariéry radil také několika demokratickým prezidentům, od Franklina D. Roosevelta až po Billa Clintona.
Galbraith si díky tomu na dva roky z Harvardu "odskočil" i do světa diplomacie. Za prezidenta Johna Kennedyho byl v letech 1961 - 1963 velvyslancem v Indii.
Kennedy si přitom kromě jeho schopností diplomata cenil také vytříbeného talentu k psaní, který Galbraith měl, a vyžádal si tak například číst všechny jeho telegramy, ať už byly adresovány jemu, nebo někomu jinému.