Peking je na tapetě kvůli měně

Jestliže Čína nepřistoupí na výrazné zhodnocení své měny vůči dolaru, označí ji USA za stát, který se dopouští nekalých měnových manipulací. Prohlášení náměstka ministra financí Tima Adamse vyděsilo investory, burziány i finanční stratégy.
"Pokud si to trhy vysvětlí jako krok k začátku obchodní války, srazí to kursy akcií a prohloubí propad dolaru," vyjádřil obavy za všechny David Gilmore z konzultační firmy Foreign Exchange Analytics v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.
Washington není v tomto ohledu v nejpevnější pozici. Už dlouho kritizuje Peking, že udržováním slabého kursu jüanu vůči dolaru si vytváří nelegální výhody ve vzájemném obchodu. A už dlouho naráží na odmítání. "Kurs zpevníme podle svých potřeb, ne podle požadavků cizích vlád," zní stereotypní odpověď z Pekingu. Čína odolává i kolektivnímu nátlaku skupiny sedmi průmyslově nejvyspělejších států světa.
Přidělení statutu země, která se uchyluje k manipulacím s měnou, by sice poškodilo hrdost říše středu, ale mnoho by to nezmohlo. Zahraniční investoři se snaží probít na obří trh, stavějí v Číně výrobní kapacity, kupují akcie bank i privatizovaných podniků. Tím přispívají k exportnímu boomu a do devizových rezerv přivádějí miliardy dolarů. Peking už má v rezervách bezmála osm set miliard dolarů. O něco méně, než má Japonsko. Pokud bude chtít na hrozbu z Washingtonu odpovědět, stačí uvolnění části rezerv a to pošle hodnotu americké měny na sestupnou linii a rozkýve to finanční trhy.
Druhou věcí je, že čínské peníze pomáhají financovat deficit americké obchodní bilance. USA potřebují každý pracovní den na 1,5 miliardy dolarů, za které Asiaté, hlavně Číňané, nakupují americké dluhopisy, akcie a podobně. Pokud by tento zdroj vyschl - a Peking to může nařídit - znamenalo by to opět oslabení dolaru.
"Ministerstvo financí ani neřeklo, v jakém ohledu Peking se svou měnou manipuluje," řekl agentuře Bloomberg Mortris Goldstein z Institutu mezinárodní ekonomiky ve Washingtonu. Navíc může Čína argumentovat, že už jüan vyvázala z pevné vazby na dolar loni v červenci. Teď se kurs řídí vztahem ke koši měn, ve kterém jsou mimo dolaru také euro a japonský jen. Ovšem pohyb kursu je omezený. Od července však kurs zpevnil o pouhé jedno procento.
Podle názoru amerického ministerstva financí to je nedostatečné. Podle něj je jüan podhodnocený vůči dolaru až o osmnáct procent. A tento rozdíl ještě více zlevňuje čínské zboží směřující do USA.