Příští týden se uzavře 213 let trvající období, kdy newyorská akciová burza (NYSE) fungovala jako organizace vlastněná svými členy. Americká komise pro cenné papíry (SEC) totiž včera schválila její spojení se zprostředkovatelem elektronických obchodů Archipelago.
Burza se tak přemění na veřejně obchodovanou akciovou společnost a změní jméno na NYSE Group, jejíž hodnota bude podle odborníků činit asi 10,4 miliardy dolarů.
Burza tímto krokem přestane fungovat jako organizace, jejímž cílem bylo hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Jakmile se změní na veřejně obchodovatelnou společnost, vydá akcie a zaměří se na tvorbu zisku. Bude z ní tak podnik jako každý jiný.
"Pro NYSE je to velká změna. Teď každý, kdo využívá služeb burzy bude moci i kousek vlastnit v podobě akcií," řekl pro agenturu Bloomberg Francis Maglio, člen burzy a bývalý broker.
NYSE uvedla, že akvizici Archipelaga dokončí 7. března. Akcie sloučeného subjektu se na trhu poprvé objeví o den později.
Více než třináct set členů burzy získá v nově vzniklé společnosti sedmdesátiprocentní podíl. Zbytek připadne akcionářům Archipelaga. Každý současný člen tak dostane v podobě akcií a peněz kolem 7,6 miliónů dolarů.

Konkurenční boj přitvrdí

Spojení s Archipelagem posílí podle odborníků konkurenceschopnost největšího světového akciového trhu. Burze to pomůže eliminovat konkurenční výhodu, kterou před ní má její rival, technologický trh Nasdaq. NYSE se totiž přemění na hybridní trh, kde kromě obchodování na parketě bude možnost uzavírat kontrakty i elektronickou cestou.
Více se bude obchodovat i s finančními deriváty, které NYSE zatím víceméně opomíjela.
"Spojení NYSE s Archipelagem jenom ukazuje, jak se informační technologie stávají stále důležitější pro obchodování s cennými papíry. Dnes je pro zákazníky nejdůležitější rychlost a tu obchodování elektronickou cestou zajišťuje," myslí si expertka na akciové trhy Kathleen Dayová.
K podobnému kroku jako NYSE chce přistoupit i konkurenční Nasdaq, který oznámil, že se chystá koupit Instinet Group, on-line obchodníka s cennými papíry.
Vytvoření dvou velkých trhů, které spolu budou nemilosrdně soutěžit, bude mít podle analytiků příznivý vliv hlavně pro investory. Ti by měli těžit právě z větší konkurence a ze zrychlení vypořádávání obchodů. Uvedl to deník Washington Post.

Nový regulační orgán

Dlouho se spekulovalo také o tom, jakým způsobem má být činnost nově vzniklé společnosti regulována.
SEC v minulosti přišla s několika návrhy, mezi nimiž bylo třeba i spojení regulačního orgánu NYSE se soukromým regulátorem NASD, který má na starosti většinu amerických brokerských firem.
Nakonec se ale regulační orgán NYSE přemění na neziskovou organizaci NYSE Regulation. Ta bude mít vlastní, na burze nezávislé vedení. Činnost nového orgánu bude pod přísným dohledem SEC.
"Budeme jí pečlivě monitorovat," potvrdil předseda SEC Christopher Cox. "Přeměna největších burz na veřejně obchodovatelné organizace zaměřené na zisk, které konkurují v globálním měřítku, bude vyžadovat stále silnější a obezřetnější regulaci," dodal.