Bankéři podporují růst sazeb


Zvyšování úrokových sazeb rozhodně nezastaví růst světové ekonomiky. Řekl to včera guvernér Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet na setkání deseti nejvýznamnějších centrálních bankéřů ve švýcarské Basileji.
"Centrální banky dláždí cestu pro udržitelný ekonomický růst tím, že pomocí úrokových sazeb zabezpečí stabilní cenovou hladinu," řekl Trichet.

Přidá se i Japonsko

Sazby rostou v posledních měsících ve většině silných světových ekonomik. Spojené státy zvýšily úrokovou míru v lednu už na 4,5 procenta, na 2,5 procenta ji posunula v březnu i ECB.
Jako další se k USA a Evropské měnové unii zřejmě připojí i Japonsko. To totiž minulý týden oznámilo, že povolí uzdu své přísné protideflační měnové politice a vrátí se k ovlivňování ekonomiky pomocí změny úrokových sazeb.
Ty by měly podle expertů začít stoupat ze současných téměř nulových hodnot v druhé polovině letošního roku. "Vypadá to, že došlo k dohodě, že centrální banky těchto tří velkých světových ekonomik budou praktikovat politiku zvyšování úrokových sazeb," říká Julian Callow, hlavní evropský ekonom Barclays Capital.
"Tématem číslo jedna je teď růst sazeb nějak koordinovat. Banky chtějí ujistit trhy, že nepůjde o žádné šoky, ale o postupný proces," dodal k tomu analytik Rajeev Mello ze singapurské Pictet & Company.
Co se týče úrokových sazeb, mají centrální bankéři jasno, v jiných otázkách už ovšem tak zajedno nejsou. V posledních dnech se rozhořel především spor ohledně amerického schodku běžného účtu platební bilance, který loni dosáhl rekordní hodnoty 6,5 procenta HDP.

Schodek přinese problémy

Většina centrálních bankéřů tento stav považuje za neudržitelný a vytýká americké straně nečinnost.
"Fed musí okamžitě jednat. Pokud se stále rostoucím deficitem něco neudělá, může to poslat celou světovou ekonomiku do recese," ohradil se například guvernér kanadské centrální banky David Dodge.
Ten tvrdí, že investoři by mohli začít prodávat americká aktiva, což by zabrzdilo ekonomický růst v USA a poté i na celém světě.
Nejmocnější muž světové ekonomiky, šéf amerického Fedu Ben Bernanke, však s jeho názorem nesouhlasí.
Schodek běžného účtu stále považuje za udržitelný a naopak vzkázal ostatním centrálním bankéřům, aby mu ho pomohli snížit tím, že podpoří poptávku a zajistí pružnější měny.
"Za všechno mohou zahraniční investoři, kteří chtějí americká aktiva. Kvůli nim deficit roste," řekl podle agentury Bloomberg Bernanke.
Trichet včera odmítl spor ohledně schodku platební bilance komentovat. Uvedl ale, že nerovnováha na významných světových trzích může představovat pro světovou ekonomiku riziko.