Bear Stearns se vyplatí z trestu

Investiční banka Bear Stearns se rozhodla zaplatit 250 miliónů dolarů regulačním orgánům, které ji viní z nelegálních obchodů ve prospěch hedgeových fondů. Uvedla to včera agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje blízké komisi pro cenné papíry (SEC).
Dohoda by měla být podle Bloombergu oficiálně oznámena ještě tento týden. Bear Stearns popírá jakoukoliv svou vinu. Několikasetmiliónovou částku se rozhodla zaplatit údajně z vlastní vůle, aby se vyhnula soudnímu procesu.
"Věříme, že hledat řešení tohoto nešťastného případu je nutné kvůli našemu dobrému jménu. Je to nejlepší věc, kterou můžeme udělat pro naše akcionáře, klienty a zaměstnance," prohlásil výkonný ředitel Bear Stearns James Cayne na sklonku loňského roku. "Žádné nelegální obchody jsme ale neprováděli," dodal.

Na začátku byl Spitzer

Případ rozpoutal už v roce 2003 newyorský prokurátor Eliot Spitzer, který je známý především žalobami proti bohatým finančníkům, jako je třeba bývalý šéf burzy v New Yorku Richard Grasso. Spitzer tehdy obvinil velké investiční banky, že využívaly informací, které jim poskytly podílové fondy, aby pomohly svým lukrativnějším klientům, především hedgeovým fondům.
Díky tvrdému postupu státního prokurátora bylo v souvislosti s tímto případem vybráno na pokutách více než 3,5 miliardy dolarů od třiceti různých firem.
Bear Stearns se podle regulačních orgánů dopustila takzvaného "market-timingu". Investiční banka doporučovala hedgeovým fondům, aby nakoupily podílové listy jejích klientů (podílových fondů) a ty pak rychle se ziskem prodaly. Bear Stearns k dosažení zisku využívala interní informace, které měla o vývoji v podílových fondech.
Ty se proti takovým praktikám snažily bránit a obvinily firmu, že upřednostňuje mezi svými klienty hedgeové fondy.

Na fondy mají patent

Pro Bear Stearns byly tyto fondy totiž jako zákazníci daleko zajímavější. Jejich časté obchody přinášely firmě vyšší sumy vybrané na poplatcích za zprostředkování. Investiční banka navíc hedgeovým fondům půjčovala peníze nebo akcie, které fondy investovaly.
Velké investiční banky Morgan Stanley, Bear Stearns a Goldman Sachs mají na zprostředkování obchodů pro hedgeové fondy v podstatě "patent".
Podle průzkumu poradenské firmy Tremont Capital Management investovaly tyto tři společnosti v loňském roce, aby vyhověly požadavkům fondů, do obchodovacích systémů více než 200 miliónů dolarů.
Začaly se také více zaměřovat na krátké prodeje. Prostřednictvím Morgan Stanley obchoduje 22 procent světových manažerů hedgeových fondů, Bear Stearns zprostředkovává obchody pro 21 a Goldman Sachs pro 17 procent.
Suma, kterou se Bear Stearns rozhodla regulačním orgánům zaplatit, patří k nejvyšším v historii ve spojitosti s nelegálními obchody, které se týkají fondů.
Prvenství si udržuje Bank of America, jež musela v roce 2004 zaplatit za podobný případ pokutu ve výši 675 miliónů dolarů. Loni v červnu zaplatila 125 miliónů dolarů i kanadská Canadian Imperial Bank of Comerce.