Chodorkovskij se odvolal do Štrasburku

Právníci bývalého ruského ropného magnáta Michaila Chodorkovského se tento týden obrátili na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Soud by měl rozhodnout, zda byl soudní proces s Chodorkovským a jeho kolegou Platonem Lebeděvem v souladu s Evropskou konvencí o lidských právech. Advokáti uvedli, že Rusko podle nich porušilo šestý bod evropské konvence zaručující právo na spravedlivý soudní proces.
Ruská prokuratura například o Chodorkovském hovořila, jako by už byl odsouzen a podle obhájců tak porušila presumpci neviny. Nátlaku prý byli vystaveni i svědci procesu, který mnozí pozorovatelé pokládají za politicky motivovaný. Jeden z nejbohatších Rusů si v současnosti odpykává na Sibiři osmiletý trest.
Rozsudek padl v květnu roku 2005 a Chodorkovskij byl tehdy shledán vinným ze zpronevěry, krádeží a daňových úniků. Zároveň s procesem probíhala i tažení státu proti Chodorkovského ropné společnosti Jukos. Té stát vyměřil daňové nedoplatky ve výši 27,5 miliardy dolarů, což firmu položilo.
Jak ke svému majetku Chodorkovskij vlastně přišel? V polovině devadesátých let se mu povedlo v privatizaci ruského ropného sektoru získat hluboko pod cenou několik ropných firem, které pak spojil v Jukos.
Podle expertů tehdy neudělal nic nezákonného, i když z morálního hlediska nepostupoval správně.
Vaz Chodorkovskému podle všeho zlomily jeho politické ambice - podpora politických stran stojících v opozici proti prezidentu Putinovi i avizovaná kandidatura v prezidentských volbách.