Velké firmy ustřihují "zlaté padáky"


Leckteré velké americké podniky se již naučily, jak se zbavit svých nejvyšších šéfů a vyhnout se přitom vyplácení horentních "zlatých padáků".
Tento trend se však zatím ve Spojených státek týká pouze hrstky podnikových velikánů. Poměrně nepatrnou změnou například je, že "zlatý padák" nedostanou šéfové už při jejich obvinění z trestného činu, a ne jako dřív až v okamžiku, kdy již byli pravomocně odsouzeni.
Jak však soudí profesor David Yermack z New York University, jde zatím jen o "kosmetické úpravy" a jejich rozšíření je spíše "na hony vzdálené".

Stížnosti čilých akcionářů

Větším optimistou je Nell Minow, který má za to, že "se přibližujeme k době, kdy bude možné odmítnout odstupné už na základě toho, že dotyčný manažer nebo člen správní rady vykazuje špatné výsledky".
Experti na odměňování managementu i aktivističtí akcionáři si již dlouhou dobu stěžují na extravagantní vypořádání s vypuzenými šéfy. Nedávno dva investoři, byly to penzijní fondy, podali žalobu na společnost Hewlett-Packard, že loni neprávem vyplatila své bývalé šéfce Carly Fiorině odstupné ve výši přes 21 miliónů dolarů. Stalo se tak poté, kdy jí správní rada dala výpověď kvůli obavám, že se společnost pod jejím řízením řítí do potíží. Správní rada však tuto žalobu označila za neodůvodněnou.
Asi 80 procent z 500 největších amerických společností má v manažerských kontraktech doložku o odstupném. Zpravidla mohou jejich správní rady dát nejvyšším šéfům "padáka" kvůli úmyslnému zanedbávání povinností, odsouzení za trestnou činnost či podvodům, jichž se dopustil jimi vedený podnik. Některé správní rady tento seznam rozšířily i o případy, kdy se podnik dostane do krize. Walt Disney například může podle kontraktu z loňského října propustit svého nynějšího šéfa Roberta Igera i v případě, kdy odmítne svědeckou výpověď či spolupráci při vyšetřování "podnikových praktik", jež se týkají jeho osobně nebo společnosti.
Tento kontrakt byl uzavřen jen několik měsíců poté, kdy správní rada vyhrála dlouholetý zápas s akcionáři, kteří kritizovali, že bývalý prezident Michael Ovitz dostal před deseti roky "zlatý padák" v astronomické výši 140 miliónů dolarů.
Ovitz byl propuštěn bez uvedení důvodu po čtrnácti měsících ve funkci. Podle jeho manažerského kontraktu však mohl být odvolán pouze v případě "hrubé nedbalosti nebo porušení zákona". Soud v Delaware loni v srpnu vynesl rozsudek, podle něhož správní rada neporušila zásady své odpovědnosti při správě podniku.
Jak tvrdí Mel Immergut, advokát nynějšího šéfa Igera, správní rada nebyla při uzavírání manažerského kontraktu ovlivněna Ovitzovou kauzou, vycházela ze zásad "dobrých podnikových zvyklostí". Iger podle tohoto právníka akceptoval "neobvyklý jazyk" kontraktu, protože "chtěl, aby byla uzavřena taková smlouva, na niž by mohl být hrdý". Mluvčí společnosti Walt Disney prohlásil, že Igerův kontrakt "ovlivní jednání se všemi budoucími manažery".
Když se Daniel Lynch stal v únoru 2004 šéfem společnosti ImClone, jeho kontrakt umožňoval propustit jej, pokud bude obviněn z porušení federálních zákonů. Jeho předchůdce Sam Waksal totiž přiznal vinu za zneužívání vnitropodnikových informací a odpykává si sedmiletý trest vězení. Loni v listopadu Lynch odstoupil z funkce z vlastního rozhodnutí a společnost ImClone prohlásila, že má tudíž nárok na odstupné.

Podmínkou je přestěhování

Společnost NCR vložila do kontraktu s novým šéfem Williamem Nutim klauzuli, která jí umožňuje propustit jej v případě, že on a jeho rodina nepřesídlí z New Yorku do sídla firmy v Daytonu, stát Ohio, a to do 1. srpna. Do té doby mu NCR hradí každotýdenní cesty za rodinou v podnikovém letadle.
Někteří nově nastupující šéfové odmítají podepsat manažerský kontrakt, protože tím nechtějí omezovat své šance na získání případného "zlatého padáku". Myron Ullman nepodepsal kontrakt, když v prosinci 2004 nastoupil do čela společnosti J.C.Penney, a vysvětlil svůj důvod tím, že "manažerské kontrakty připomínají spíše rozvod než požadavky na to, jak řídit podnik". Právníci řetězce se obávali, že absence smlouvy by mu mohla po odchodu umožnit pracovat u konkurence. Ale správní rada o Ullmanovi prohlásila, že "je to velmi důvěryhodná osoba".
Absence kontraktu neznamená, že sesazený šéf by měl odcházet s prázdnýma rukama. Joseph Galli koncem minulého roku opustil společnost Newell Rubbermaid poté, kdy mu bylo znemožněno ji od základu zreorganizovat. Po dlouhém vyjednávání nakonec firma souhlasila s tím, že Joseph Galli dostane 4,6 miliónu dolarů včetně platu a odměn za dva roky.

Šéfové a smlouvy
Carly Fiorina dostala štědré odstupné ve výši 21 miliónů dolarů.
Samuel Waksal nezískal "zlatý padák", ale sedm let za mřížemi.
Robert Iger přísnější manažerský kontrakt uvítal.
William Nuti se musí přestěhovat z New Yorku, jinak z NCR odejde.