Čína má nejvíce ropy z Angoly

Angola se v únoru stala největším dodavatelem ropy do Číny. Porazila tak Saúdskou Arábii, jednoho z největších vývozců ropy organizace OPEC. Včera to uvedla agentura Bloomberg.
Angola do Číny v prvních dvou měsících letošního roku dopravila podle švýcarské společnosti Petromatrix GmbH denně 456 tisíc barelů ropy. Angola se tak vedle dalších západoafrických producentů, Konga a Rovníkové Guineje, řadí mezi desítku největších ropných dodavatelů Číny, kteří zdatně konkurují Saúdské Arábii či Íránu.

Angola je velký konkurent

Od roku 2002 se čínský obchod s Afrikou ztrojnásobil. Důkazem je i čínská podpora těžby v Angole. Minulý týden tak čínské státní společnosti China Petroleum & Chemical Corp. a Sinopec odsouhlasily pomoc při výstavbě rafinérií pro podmořskou těžbu ropy v Angole za tři miliardy dolarů.
Čína, do které se dovoz ropy za posledních pět let ztrojnásobil, by tak mohla soutěžit o západoafrickou ropu s USA. Kalifornský San Ramon, pobočka koncernu Chevron Corp., je totiž v Angole největším producentem, který může těžbu v příštích třech letech téměř zdvojnásobit, a to na dva milióny barelů za den.
V lednu také čínská petrochemická společnost CNOOC Ltd. schválila investici 2,27 miliardy dolarů do těžby v Nigérii. "Angola a ostatní africké země jsou pro Čínu atraktivní, protože zrychlují produkci a kvalita ropy je vynikající," vysvětluje Tony Regan, ředitel a vedoucí konzultant společnosti Tri-Zen v Singapuru. "Angola je nový, velký a seriózní konkurent," dodává.
Dovoz ropy do Číny vzrostl podle celní zprávy v prvních dvou měsících roku 2006 o 34 procent na 179 miliónů barelů. Poptávka roste, protože v říši středu výrobci automobilů prodávají více než 500 tisíc aut, autobusů a nákladních aut za měsíc.

Zásoby ropy stále rostou

Zásoby ropy v Angole se v posledních sedmi letech ztrojnásobily, když společnosti BP Plc, Chevron a další nalezly ropu u pobřeží na dně Atlantického oceánu.
Čínský Sinopec zde investoval jeden a půl miliónu dolarů za 50procentní podíl na těžbě ropy v těžební oblasti Blok 18. Zbylých 50 procent vlastní BP, největší evropská petrochemická firma.
Ropa z Cabindy, což je angolská ropná oblast, která leží severně od ústí řeky Kongo, se v úterý obchodovala na 62,73 dolaru za barel. To je o 2,05 dolaru levněji oproti severomořské ropě Brent. Od počátku letošního roku cena ropy z Cabindy vzhledem k Brentu roste.

Motoristická sezóna

Po předchozím výrazném vzestupu se včera ceny ropy držely těsně pod hranicí 66 dolarů za barel. Cena severomořské ropy Brent se po 17.00 hodině SELČ pohybovala na 64,70 dolaru za barel. Americká lehká ropa pak na 65,90 dolaru.
Podle ČTK se ceny drží nad 60 dolary za barel více než měsíc, především kvůli politickému napětí v Nigérii, Íránu a Iráku a blížící se motoristické sezóně.
Analytici předpokládají, že americké zásoby ropy, které již jsou uspokojivé, v minulém týdnu ještě vzrostly. Předpovídají ale pokles rezerv benzínu a ropných produktů, jejichž produkci snížila potřebná údržba rafinérií před sezónou.