Fed otřásl všemi prognózami

S přímo revoluční studií, která otřásla všemi dosavadními ekonomickými prognózami, přišel včera americký Federální rezervní systém (Fed). Nejsilnější světová ekonomika totiž podle ní bude v následujících deseti letech zpomalovat daleko rychleji, než se očekávalo.
Za vším stojí takzvaná generace Baby-Boomerů - Američanů narozených mezi koncem druhé světové války a začátkem války ve Vietnamu. Tito lidé teď přicházejí do důchodového věku.

Na odpočinek 78 miliónů

"Odchod do důchodu generace Baby-Boomers bude mít daleko významnější dopad na fungování americké ekonomiky. Odhady pro vše od ekonomického růstu a zaměstnanosti až po firemní zisky a úrokové míry musí být přehodnoceny," píše se v dokumentu Fedu, který má být oficiálně zveřejněn až v červnu jako součást "Papers on Economic Activity" nezávislé analytické organizace Brookings Institution. Studie kvůli tomu, že na odpočinek začíná odcházet početná 78miliónová generace Američanů, předpokládá pomalejší růst pracovní síly.
To podle pětice autorů Stephanie Aaronsové, Bruce Fallicka, Andrewa Figury, Jonathana Pingleho a Williama Waschera nutně povede k tlaku na vyšší mzdy a inflaci. "Aby tomu Fed předešel, bude muset zvyšovat úrokovou míru, což způsobí zpomalení ekonomického růstu," vysvětlují autoři.
Podle většiny odhadů by měla americká ekonomika růst v dalších deseti letech průměrně o 3,3 procenta za rok. Experti Fedu si to ale nemyslí a prognózují největší světové ekonomice růst menší než tříprocentní. Pro představu - pokles růstu o 0,3 procenta by pro USA znamenal za deset let ztrátu asi 360 miliard dolarů (asi 8,5 biliónu korun), to je v současnosti výstup celé švýcarské ekonomiky.
"Jde opravdu o převratnou zprávu," řekl Bloombergu místopředseda poradenské společnosti Macroeconomic Advisers a bývalý guvernér Fedu Laurence Meyer. "Pro Fed je to velká výzva," doplnil.
Množství práceschopných Američanů, těch, kteří zaměstnání mají nebo ho hledají, takzvaná participation rate by mohla klesnout až o tři procenta.
Míra růstu, která nezpůsobuje inflaci, tedy taková, co vytváří takzvaný potenciální produkt, by se pak kvůli nízkému růstu počtu pracovníků měla pohybovat kolem 2,5 procenta.

Studie má řadu oponentů

Ne všichni experti jsou však přesvědčeni, že závěry studie jsou správné. "Nemyslíme si, že by situace byla tak vážná, jak ji nastínili odborníci Fedu," řekl Stephen Goss, hlavní finanční matematik organizace Social Security Administration. Ta dodává podklady pro stanovení finančních toků do a z národního důchodového fondu. "My předpokládáme pokles participation rate ve výši 1,1 %," dodal.
Ekonomové firem z Wall Streetu zatím závěry studie zcela nepřijali, někteří však již zvažují možné dopady. "Pokud bychom tuto studii brali jako hlavní prognózu ekonomického vývoje, museli bychom změnit celou strategii," uvedl hlavní americký ekonom banky HSBC Ian Morris.