V Evropě může vzniknout čtrnáct miliónů míst

/Od našeho zpravodaje/
Až čtrnáct miliónů nových pracovních míst mohou vytvořit evropské firmy v průběhu příštích pěti let. Vyplývá to ze včera zveřejněné studie společnosti Accenture, jedné z největších konzultantských firem v oblasti managementu a pracovních příležitostí.
Nejslibnějšími obory jsou pak sociální a zdravotní péče nebo informační technologie.
Co je k tomu zapotřebí?
"Je třeba více investic do vzdělání, aby se lidé mohli přesunout do perspektivních oborů. Evropské státy také musí zjednodušit podmínky pro podnikání firem. Malé a střední firmy nesmí být sociálními odvody trestány za to, že zaměstnají o jednoho zaměstnance víc," tvrdí Mark Spelman z Accenture, který nad studií, jež svým tématem zapadá do současných priorit Evropské unie, dohlížel.
Při výpočtu možného nárůstu pracovních míst sázeli analytici společnosti Accenture zejména na malé firmy.
Předpokládají, že díky růstu hospodářství a pobídek ze strany státu zvýší v příštích letech prudce počet svých pracovníků.
Podobně hovoří i americký podnikatelský guru Jack Welch, bývalý šéf koncernu General Electric. "V Evropě jsou přijímány zákony, které velmi zdražují investice. Existuje jen málo daňových pobídek pro rizikové investice. A pracovní zákony činí propouštění zaměstnanců natolik nákladným, že se firmy zdráhají lidi vůbec přijímat," napsal ve svém sloupku.

Evropa za USA pokulhává

Pro srovnání: v Evropě mají průměrně střední a malé firmy sedm zaměstnanců, oproti tomu je to ve Spojených státech devatenáct lidí. Navíc ekonomika USA podle studie nadace New America v posledních 35 letech vytvořila 57 miliónů nových pracovních míst. Evropa jen čtyři milióny.
Obory, které mají v příštích letech největší šanci vytvořit největší množství pracovních míst, úzce souvisejí se stárnutím evropské populace. "Stárnutí populace je třeba vnímat už z tohoto hlediska jako příležitost a ne jako hrozbu," připomněl Paul Hofheinz, prezident bruselského sdružení ekonomů Lisabonská rada, které se na nové studii také podílelo. Podle něj je nutné více zapojit starší obyvatelstvo do pracovního procesu.
Větší zaměstnanost starších osob doporučila ve své nedávné studii o zaměstnanosti také Evropská komise a předsevzala si ji mimo jiné jako cíl své sociální politiky. "S odchodem pracovníků do důchodu přichází evropský byznys o bohaté zkušenosti, kterých je třeba využít," říká výroční zpráva komise.

Fond nadšení nevzbudil

Stejně jako Accenture doporučuje komise investice do vzdělání. "Rychle rostoucí ekonomiky, jako je Čína, potřebují nové technologie a odborníky, a to by se mělo stát prioritou Evropy. Členské země musí být schopné odpovědět na výzvy globalizace," dodává Spelman.
Komise ostatně navrhla na vyrovnání globálních tlaků započítat do příštích rozpočtů takzvaný fond solidarity. Ten by státy mohly využívat při restrukturalizacích odvětví na přeškolování propuštěných pracovníků. Ti by se pak přesunuli do odvětví, kde je poptávka po práci neuspokojená. Proti tomuto fondu vystupují především nové členské země. Vadí jim, že fond s ročním rozpočtem zhruba tří miliard eur by využívali především staří členové dnešní pětadvacítky.

Odvětví s nejvyšším nárůstem počtu zaměstnanců (v EU v příštích pěti letech, v tisících)

Odvětví Nárůst
Sociální péče a vzdělávání 3488
Zdravotnictví 2867
Doprava 1593
Turistický ruch 1290
Informační technologie 796
Finanční služby 665
Telekomunikace 159
Farmacie 94
Audiovizuální průmysl 80
Letecký průmysl 65
Bezpečnost* 64,8
Letecká doprava 59
Obrana 48
Vesmírný výzkum 6,4
Ekologický průmysl -

*bezpečnostní software, biometrika apod.

Zdroj: Accenture