Evropské trápení Microsoftu nekončí

Až dva milióny eur denně. To je výše sankce, kterou hrozí Evropská komise firmě Billa Gatese za neplnění slibů.
"Poskytla jsem Microsoftu všechny možnosti, aby mohl splnit své závazky. Když nereagoval, nezbylo mi nic jiného, než pokračovat oficiální cestou a zajistit, aby Microsoft plnil pokyny," citovala agentura ČTK Neelie Kroesovou, která má v komisi na starosti hospodářskou soutěž.
Microsoft dostal loni v březnu dosud největší pokutu, jako kdy komise udělila: 497 miliónů eur, v přepočtu zhruba 14, 4 miliardy korun. Microsoft se sice proti sankci odvolal, ale soud odvolání zamítl.
Důvodem udělení pokuty bylo mimo jiné to, že firma Billa Gatese do svého operačního systému Windows zabudovala "zdarma" jako součást programového balíku také přehrávač Media Player. Tím vůči své konkurenci podle názoru zneužil svého dominantního postavení na trhu a zabraňuje menším dodavatelům, kteří si takovou vazbu nemohou dolit, aby své produkty prodávali. Komisi se nelíbilo ani to, že Microsoft vyrábí jím dodávané programové vybavení v podobě, která není úplně kompatibilní se servery určitých výrobců.
V červenci Microsoft předložil Komisi EU kompromisní návrh, podle kterého by měl zpřístupnit konkurenci některé chráněné informace, jež brání spolupráci s jinými systémy. Tyto závazky ale podle komisařky Kroesové Microsoft zatím neplní.
S obdobným problémem zápasí firma Billa Gatese také v Jižní Koreji. Tam dostala začátkem prosince od tamního antimonopolního úřadu pokutu ve výši 32 miliónů dolarů. I zde bylo hlavním důvodem, že Microsoft neuvedl na trh variabilnější verze Windows schopné komunikovat s jinými systémy a neodstranil z balíku přehrávač, který je trnem v oku i Evropanům.
Navíc by měl koncern od svého operačního systému oddělit i služby Media Server a Internet Messenger.
Rozhodnutí jihokorejského regulátora trhu může prospět zejména menším dodavatelům alternativního software, jakým je například Linux. "Zákazník musí mít možnost výběru, čemu dá přednost," ocitovala agentura Bloomberg z rozhodnutí Jihokorejců.
"Dalším důsledkem může být to, že se uvolní lavina dalších požadavků na Microsoft," míní Brendon Carr z právní firmy Aurora Law Officies agentuře Reuters.
Microsoft je považován za firmu, která je v různých soudních sporech ostřílená. Nicméně v říjnu se mimosoudně dohodla se dvěma aktéry sporu v rámci EU a Jižní Koreje. Firmě Real Networks, vyrábějící programy pro mediální přehrávače, zaplatil Microsoft 761 miliónů dolarů. A konkurentovi na poli služby Messenger, jihokorejské Daum Communicati-ons, zaplatil 30 miliónů. Přesto ale zmíněnou pokutu v prosinci dostal.