Majoritní vlastník České spořitelny, rakouská Erste Bank, pokračuje v přerodu na významnou středoevropskou banku. Ještě před pár lety se přitom o Erste za hranicemi Rakouska moc nevědělo.
Nyní dokončuje převzetí největší rumunské banky Banca Comerciala Romana. Celkem tak bude mít v regionu přes patnáct miliónů klientů. Než v roce 2000 koupila Českou spořitelnu, měla jich jen šest set tisíc.
Šéf Erste Andreas Treichl včera prohlásil, že převzetím rumunské banky končí expanze firmy. "Banka bude usilovat o vedoucí pozici na trzích, kde již podniká," prohlásil Treichl. Podle něj bude nyní banka usilovat o menší akvizice na trzích, kde už podniká. "Zajímavá by byla menší akvizice v Maďarsku," řekl Treichl. Tam už Erste vlastní Postabank, druhou největší retailovou banku. Chce také posilovat svou pozici v Srbsku.
Minulost však ukázala, že se jeho slova nemusí vyplnit. Podobně se totiž vyjádřil již v době, když Erste koupila Českou spořitelnu a s odstupem roku Slovenskou sporite3/4ňu. "Už neplánujeme žádné akvizice v středoevropském regionu," prohlásil tehdy. V následujícím roce ale Erste koupila chorvatskou Riječka banku, o rok později maďarskou Postabank a vloni srbskou Novosadskou banku.
Změna plánu tehdy souvisela s odbouráním obav akcionářů, že si Erste Bank na sebe vzala příliš velké sousto. Za Českou spořitelnu přitom zaplatila 530 miliónů eur, což bylo tehdy devatenáct miliard korun.
Pod dojmem strmého zisku České spořitelny, který dnes tvoří zhruba polovinu zisku skupiny, se ale pohled akcionářů na další přírůstky změnil. "Při některých dřívějších akvizicích jsme museli na naše akcionáře tlačit, aby nám dovolili zaplatit víc. Teď tlačí oni na nás," řekl nedávno Christian Coreth z Erste Bank.
Celkem skupina investovala do středoevropských akvizic 6,2 miliardy eur, z toho na rumunskou banku půjde 3,75 miliardy eur. "Další velké akvizice si ale nyní Erste nemůže dovolit. Neměla by na ně dost peněz. Bude si muset nějakou dobu počkat," říká Jiří Staník ze společnosti Wood&Company. Podle neoficiálních informací se Erste už nějakou dobu poohlíží po bance na Ukrajině.
Peníze z nově připravované emise akcií, jejíž podmínky banka tento týden zveřejnila, poslouží především na zaplacení kupní ceny rumunské banky ve výši 3,75 miliardy eur. Podle úterního kursu by prodejem necelých 59 miliónů akcií mohla získat 2,75 miliardy eur. "Další zhruba 1,5 miliardy máme v hotovosti," řekla mluvčí Erste Bank Hana Cygoňková.
Investoři zatím transakci věří, přes plánovaný nový úpis cenné papíry Erste nezaznamenaly výrazný výkyv dolů, včera klesly jen o 0,3 procenta.

Rozvoj skupiny Erste Bank