Velká bankovka trápí Španělsko


Když zaplatíte španělskému taxikáři za desetieurovou jízdu padesátieurovou bankovkou, tak se musíte připravit přinejmenším na několik peprných nadávek. V obchodech po celé zemi můžete číst varování, že bankovky v hodnotě vyšší než sto eur u nich rozhodně "neudáte".
Přesto se teď Španělsko topí v pětiseteurovkách. Podle Bank of Spain je celá čtvrtina těchto nejhodnotnějších eurových bankovek právě někde v zemi na Pyrenejském poloostrově. To znepokojuje i španělskou vládu.
"Rozhodli jsme se celou situaci podrobně prošetřit. Je nutné vědět, kde se tu ty peníze vzaly," řekl podle listu Herald Tribune nejmenovaný zdroj ze španělského ministerstva financí. V celé zemi je v současnosti asi 90 miliónů pětiseteurovek, to znamená dvě pětistovky na hlavu. Od roku 2003 se jejich počet v zemi více než zdvojnásobil.
Přitom běžný Španěl se s nimi skoro nesetká. "Říká se jim tu bin Ládinové. Všichni vědí, že tu někde jsou, ale nikdo je nikdy neviděl," řekl listu El País náměstek ministra financí Fernández Ordoňez, s kterým se od června počítá na místo guvernéra centrální banky.
Podle expertů stojí za jejich překvapivě velkým množstvím ve španělské ekonomice kriminální živly, které je používají k praní špinavých peněz. "Umožňuje to především boom trhu s realitami, který ve Španělsku trvá už několik let. Realitní firmy totiž často vyžadují platby v hotovosti. Mafie pak nakupuje drahé nemovitosti, aby tak vyprala své peníze. K tomu používá právě pětiseteurové bankovky," tvrdí ekonomický komentátor britského deníku The Guardian Giles Tremiett.
Mnoho Španělů se navíc snaží vyhnout pomocí příjmů v hotovosti placení daní. Peníze pak místo v bankách hromadí ve svých domovech. "Bankovky s vysokou hodnotou mohou být sice používány zločineckými organizacemi k praní špinavých peněz, daleko pravděpodobnější však je, že mnoho Španělů se snaží své příjmy "schovat" před vládou a peníze strkají do matrace," řekla pro Herald Tribune Alejandra Gomez, profesorka kriminologie na univerzitě v Malaze. "Pro vládu je to ale tak jako tak velký problém," doplnila.
Své zděšení nad tímto stavem daly najevo i španělské daňové úřady, jejichž experti zjistili, že téměř čtvrtina španělského HDP - asi 130 miliard eur - není řádně zdaněna. "V normálním životě tyto bankovky vůbec nevidíte, používají je jenom banky a ty by si měly své klienty řádně prověřit. V daňových podvodech patříme po Řecku k druhým nejhorším v Evropě a nikdo proti tomu nic nedělá," rozhořčil se Jose Maria Pelaéz, šéf organizace daňových inspektorů. "Budeme požadovat rezignaci zodpovědných osob," dodal.