Lucembursko navrhuje zákon proti Mittalu

Lucembursko chce zabránit pomocí zákona tomu, aby Mittal Steel, světová jednička ve výrobě oceli, získal dvojku, firmu Arcelor. Bojí se totiž, že "indický vetřelec" sníží počet pracovních míst v lucemburských továrnách Arceloru. Včera ministři tamní vlády předložili návrh, podle kterého budou moci ředitelé Arceloru přijmout opatření proti "nepřátelskému převzetí" ze strany Mittalu, aniž by se museli ptát na názor akcionářů. Vláda má v parlamentu pohodlnou většinu a očekává, že zákon bude za měsíc schválen.
Většinu akcionářů - investičních fondů - totiž údajně již Mittal získal na svou stranu. Nabízí jim za Arcelor 18,6 miliardy dolarů - část v hotovosti, zbytek v akciích společného podniku. Ten by byl skutečným gigantem s produkcí přes 100 miliónů tun oceli ročně a měl by tak dobrou pozici při jednání s dodavateli i odběrateli.
Proti Mittalovi jsou ale evropští politici, v jejichž zemích Arcelor působí. Španělská vláda podporuje samostatný Arcelor, Francouzi také nejásají a Belgie váhá. O obchodu chce debatovat i Evropský parlament. Největší odpor kladou právě Lucemburčané.
Hodlají využít svého podílu v podniku (s 5,5 procenta akcií jsou největším akcionářem) i zákona. Odmítají ale nařčení z protekcionismu. "Není to zákon proti Mittalovi nebo pro Arcelor," tvrdí lucemburský ministr spravedlnosti Luc Frieden. Lucembursko prý jen musí dát do 20. května své normy do souladu s evropskou směrnicí. Připouští ale, že "současná situace urychlila práce na zákoně".
Zákon umožní použít společnosti dvě taktiky proti "nepřátelskému převzetí" povolené evropskou směrnicí: sloučit podnik s jinou společností a "otrávenou pilulku". Spojením firem se cena společnosti může zvýšit natolik, že ji konkurent nemůže spolknout. Podobnou taktikou je i "otrávená pilulka" - firma zvětší svoji hodnotu tím, že prodá současným vlastníkům levně nové akcie.
Pokud skutečně chtějí akcionáři své podíly prodat, musel by je Arcelor přesvědčit velmi výhodnou nabídkou. V hledání partnera zatím také nebyl úspěšný. Jeho šéf popřel, že roli zachránce, tzv. "bílého rytíře", bude hrát světová trojka Nippon Steel. Německé noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung nyní tvrdí, že Arcelor jedná o koupi osmičky na trhu, americké společnosti U. S. Steel. Ta to odmítla potvrdit. Na začátku týdne Arcelor oznámil dohodu o vytvoření společného podniku s čínskou Laiwu Steel, která vyrábí 10 miliónů tun oceli ročně. Obchod ale musí ještě schválit čínská vláda.