Evropský parlament má v úterý začít klíčovou debatu o uvolnění služeb na vnitřním trhu. Poprvé v historii o něm mají europoslanci hlasovat, a to již ve čtvrtek.

Směrnice má usnadnit poskytování služeb v Evropské unii. To je i zájem Česka a dalších nových zemí unie.
Pokud návrh projde, podnikat v unii budou moci mimo jiné poradenské firmy, stavebníci, realitní kanceláře, reklamní a marketingové agentury, kadeřníci a kosmetici, novináři nebo turističtí průvodci. O rozsah služeb a míru uvolnění však vedou ostrý boj různé politické strany a skupiny.

"Vstupem do unie jsme se přihlásili i k volnému pohybu zboží i služeb, tato zásada musí být naplněna," tvrdí prezident české hospodářské komory Jaromír Drábek. Liberalizace musí podle něj vycházet ze zásady "země původu", tedy z uznání kvalifikace řemeslníka, které dosáhl ve své rodné zemi, i v ostatních státech unie.
Neuznávání původní kvalifikace je jednou z hlavních zábran podnikání Čechů v zahraničí.

"V Německu musíte mít tamní mistrovské zkoušky, to je hlavní překážka," tvrdí majitelka brněnského kadeřnického salónu Judita Hankocyová, která v Německu pracovala osm let.
"Chtěli jsme v Německu dělat pro českou firmu, ale nemohli jsme. Úřad požadoval, abychom dva měsíce předem nahlásili lidi, kteří budou na zakázce pracovat. To nelze splnit, navíc po německých firmách to nikdo nepožaduje," řekl Martin Kučera, obchodní manažer úklidové firmy Patok z Loun. Ta má sedmdesát zaměstnanců a její roční obrat převyšuje sto miliónů korun.

Ve službách je v Česku zaměstnáno 56 procent pracujících, celkem 2,7 miliónu lidí. V zemích unie tvoří služby až 70 procent hrubého domácího produktu a zaměstnanosti.
Podle Evropské komise, která uvolnění pravidel prosazuje, má roztříštěnost trhu se službami negativní vliv na celé evropské hospodářství. Liberalizace podle ní zvýší konkurenceschopnost a nabídku, sníží ceny a vytvoří nová pracovní místa.

Odpůrci směrnice v čele s evropskými odbory ale tvrdí, že její schválení povede jen ke mzdovému a sociálnímu dumpingu i snížení standardů ochrany práce a životního prostředí. Odboráři na zítřek do Štrasburku svolali velkou demonstraci, kterou chtějí poslance přesvědčit, aby směrnici svrhli se stolu nebo alespoň co nejvíce seškrtali. Protestu se má zúčastnit přes 30 tisíc lidí, včetně několika desítek odborářů z Česka.

Pokud stávající kompromis získá podporu velké většiny poslanců, Evropská komise do návrhu nebude příliš zasahovat a postoupí ho členským státům. Jejich vůdci by o něm měli rozhodovat už na březnovém summitu v Bruselu.