Rusko zruší monopol na dodávky plynu

Do ruských exportních plynovodů budou moci dodávat surovinu i jiní dodavatelé než státní Gazprom. Ruský ministr financí Alexej Kudrin to řekl v sobotu v rámci schůzky osmi nejvyspělejších států, G-8 v Moskvě. Ale neuvedl, kdy monopol Gazpromu skončí.
Stejně tak se vyhnul odpovědi na otázku, zda by otevření plynovodů umožnilo přepravu plynu od Kaspického moře do Evropy.
Rusko se dosud takové možnosti bránilo. Takže Evropská unie, která se snaží získat přístup k plynu z nalezišť v Kazachstánu, Ázerbájdžánu a Turkmenistánu připravuje speciální plynovod.
Projekt Nabucco za čtyři až šest miliard Eur by do západní Evropy vedl také plyn z Íránu.
Ovšem jde o dlouhodobou záležitost. V základní podobě by měl být tento plynovod, jehož velká část povede přes území Turecka, k dispozici nejdříve v roce 2012.

Pomoci mohou investoři

"Do té doby bude Rusko nadále krýt celou čtvrtinu unijní potřeby plynu," připustil v Moskvě německý ministr financí Peer Steinbr#251#ck, který se účastní jednání G8.
Otázka stability dodávek energetických surovin byla hlavním tématem, připomněl německý list Welt am Sonntag.
Moskva liberalizací sleduje možnosti zvýšení těžby plynu a modernizaci celé plynové infrastruktury. Tím, že by se na exportu mohli podílet i menší dodavatelé, stali by se přitažlivějšími i pro zahraniční investory. "To je nejjednodušší cesta, jak dosáhnout modernizace a tedy i zvýšení těžby v krátké době," řekl listu Welt am Sonntag komisař Andris Piebalgs, který je odpovědný za evropskou energetickou politiku. Dodal, že Rusko potřebuje na modernizaci těžby plynu na 12 miliard dolarů.
Pochybnosti o spolehlivosti Ruska a Gazpromu jako státem kontrolované firmy coby dodavatele plynu do západní Evropy vznikly začátkem roku. Tehdy Moskva omezila dodávky Ukrajině a částečně také Gruzii. Výpadky v dodávkách Ukrajině se krátkodobě projevily i ve snížených objemech dodávaných na Západ.
Až dosud jde na osmdesát procent dodávek do Evropské unie plynovody přes Ukrajinu.
Odborníci poukazují na to, že každé zhoršení vztahů mezi Moskvou a Kyjevem je může nepříznivě ovlivnit.

Baltský plynovod to neřeší

Nicméně Německo podporuje stavbu takzvaného Baltského plynovodu, který má vést surovinu z nalezišť na Sibiři pode dnem Baltského moře.
Plynovod sestoupí do moře u Petrohradu a "vynoří se" u německého Greifswaldu. Tam pak může být plyn vpuštěn do německé sítě a jí putovat dál na západ. Kvůli tomuto "obchvatu" se už ohradilo například Polsko a baltské státy. Podle nich jde o záměrné vyloučení možnosti napojení se na plynovod. Vyloučení z takové možnosti by ještě zvýšilo jejich závislost na přímých dodávkách.
Nicméně odborníci upozorňují, že i tento plynovod ještě zvýší závislost na ruských dodávkách. I proto vyzývá Andris Piebalgs členské země unie, aby pomáhaly Norsku v jeho snahách o otevření nalezišť zemního plynu v Severním moři a ještě dále na severu v Severním ledovém oceánu.
Evropský komisař v Moskvě konstatoval, že unie má zajištěné stabilní dodávky ropy.
"Její cena může podléhat výkyvům, ale v zásadě je ropy na trhu dostatek," cituje list Neue Zürcher Zeitung.
Jiná je situace s plynem. Nejbližší zdroje jsou právě v Rusku. Evropská unie se snaží o získání dodávek ze severní Afriky. Ale pro to jí schází potřebná infrastruktura. Jsou to hlavně velkokapacitní zařízení na zkapalnění a zplynování suroviny.