Zvýšenou výplatou dividend v následujících dvou letech (měly by se téměř zdvojnásobit oproti těm za loňský rok) hodlá Arcelor přesvědčit své akcionáře, aby ho neprodali indickému podnikateli Lakshmimu Mittalovi.
Ten chce koupit Arcelor za 18,6 miliardy eur a spojit ho se svojí firmou Mittal Steel, která je už teď největší na světě. Vytvořil by tak obra s roční produkcí přes 100 tisíc tun oceli. Spojení by umožnilo snížit náklady a zvětšilo sílu pro jednávání s dodavateli i odběrateli.
Vedení Arceloru ale tvrdí, že jako samostatná firma toho dokáže pro své zaměstnance i akcionáře udělat víc než Mittal. Nejprve spoléhalo na odpor evropských vlád. Proti koupi "domácího" podniku (Arcelor působí i mimo Evropu) "indickou" firmou (Mittal má sídlo v Londýně), která by mohla propouštět zaměstnance, jsou Francie, Španělsko a Lucembursko.
To kvůli tomu dokonce uvažuje o přijetí speciálního zákona. I tak však nakonec zůstane poslední slovo akcionářům.
Proto včera vedení Arceloru představilo nový plán podniku na léta 2006 - 2008. Podle něj se neustále budou zvyšovat jak zisk, tak dividendy, a navíc na těchto číslech budou záviset také platy manažerů. Hrubý zisk by měl být v roce 2008 okolo sedmi miliard eur. V letošním roce byl 5,6 miliardy. Nebyl do něj ovšem započítán předpokládaný zisk 0,8 miliardy eur kanadské firmy Dofasco, kterou koupil Arcelor minulý měsíc. Na výplatu dividend chce vedení podniku dát třetinu čistého zisku. Za rok 2005 to bylo 19 procent. Arcelor na ni použije i peníze získané prodejem některých "nedůležitých" výrob.
Podle agentury Reuters jde třeba o výrobce nerezové oceli Ugitech - jeho prodejem už prý byla pověřena německá Deutsche Bank.
Arcelor chce také dále expandovat. Zvažuje partnerství s tureckou ocelárnou Erdemir a hlavně chce zvýšit svoji výrobu pozinkovaného plechu v Brazílii. Brazílie je podle banky Credit Suisse čtvrtým nejlevnějším místem pro produkci oceli - po Rusku, Indii a Ukrajině. Celkově se Arcelor zaměří více na výroby kvalitní oceli pro automobilový průmysl (na rozdíl od Mittalu, který produkuje hlavně výrobky s menší přidanou hodnotou).
O tom, že všechny tyto kroky jsou pro akcionáře výhodné a že jde o lepší nabídku než od Mittalu, je teď bude přesvědčovat šéf podniku Guy Dollé na své čtrnáctidenní cestě po Evropě a USA.
Největšího akcionáře Arceloru, lucemburskou vládu (má 5,5 procenta akcií), sice přemlouvat nemusí, ale zbývá mu dalších přes 800 drobných držitelů akcií. A někteří jsou prý již rozhodnuti pro prodej Mittalu.
Konečné slovo by mělo padnout na valné hromadě Arceloru. Ta je plánována na 28. dubna.