Ovládne Evraz evropskou ocel?

Od naší zpravodajky

Nárůstem místy až o více než sedm procent včera reagovaly akcie britsko-nizozemského ocelářského koncernu Corus na informace, že by se mohl spojit s ruským konkurentem Evraz. Zprávu s odvoláním na osobu informovanou o jednání vydal deník Financial Times. Evraz podle agentury Bloomberg zprávu označil za spekulaci a odmítl ji komentovat, stejně jako Corus.
Corus, který vznikl spojením společností British Steel a nizozemské Royal Hoogovens v roce 1999, je největším výrobcem oceli ve Velké Británii. Evraz, který vloni za více než sedm miliard korun koupil ostravskou společnost Vítkovice Steel, je naopak největším ocelářským koncernem v Rusku. Spojením obou firem by vznikl šestý největší hráč na světovém trhu s roční produkcí asi 32 miliónů tun.
"Byla by to logická kombinace," řekl Bloombergu Tom Muller, analytik nizozemské společnosti Theodoor Gilissen Securities. "Evraz je dobrý ve výrobě levné oceli a Corus naopak dodává vysoce hodnotné produkty automobilovému průmyslu," dodal.
Také šéf Corusu Philippe Varin již minulý týden v rozhovoru pro deník Handelsblatt řekl, že hledá partnery, kteří by firmě umožnili produkovat levněji. "Prověřujeme celou řadu možností," řekl listu šéf osmé největší firmy na trhu. Corus tak musí reagovat na vlnu fúzí, která nyní segmentem prochází. "Na to, že bude dále docházet ke konsolidaci, existují dobré důvody. Největších pět firem ovládá 19 procent trhu. Na to, abychom z konsolidace těžili výhody, by firmy musely ovládat zhruba 40 procent trhu," řekl Varin Handelsblattu.
Akvizicí by ale Corus reagoval také na ceny energie, které ročně rostou zhruba o třetinu.
V rámci zvýšení efektivity Corus již například prodal divizi na zpracování hliníku. V loňském roce tak společnost dosáhla obratu ve výši 10,1 miliardy liber a zisku 680 miliónů liber. To byl po těžké krizi, kterou firma prodělala, druhý zisk v řadě.
První prioritou Varina, který do vedení přišel v roce 2003, tak nyní podle Handelsblattu je, aby získal levný zdroj surovin a surové oceli. Výměnou za to naopak svému partnerovi může poskytnout přístup k trhu v západní Evropě a výhodnou ocelárnu přímo na místě - v nizozemském Ijmuidenu. Prosadit se na trh v rozvíjejících se zemích je ale podle odborníků těžké, protože zde silnou pozici již mají firmy, jako je Mittal Steel či Arcelor. První zmíněná je jedničkou na světovém trhu a současně usiluje o převzetí Arceloru. Hodnota této transakce by činila 19 miliard eur.
Zájem o podíl na Evrazu má ale podle ruského deníku Vedomosti také ruský miliardář Roman Abramovič, který mimo jiné vlastní fotbalový klub Chelsea. Abramovič loni prodal svůj většinový podíl v ropné firmě Sibněfť ruskému plynárenskému monopolu Gazprom za zhruba 11 miliard eur.