Arcelor vzdoruje Mittalu vyšší dividendou

/Od naší zpravodajky/

Boj o převzetí mezi dvěma největšími ocelářskými koncerny světa, Mittal Steel a Arcelor, jde do dalšího kola. Jak včera překvapivě oznámili zástupci lucemburského Arceloru, chtějí dodatečně navýšit dividendu za minulý rok, a to ze 1,20 eura na 1,85 eura za akcii. Akcionářům navíc slíbili vyplatit celkem pět miliard eur, pokud indický Mittal svou nabídku stáhne nebo převzetí ztroskotá.
Arcelor se tak snaží svým podílníkům dát další motivaci k tomu, aby na odkup svých akcií nepřistoupili. Navýšení dividendy má být navrženo 28. dubna, kdy se koná valná hromada společnosti.
Mittal Steel, který vede indický miliardář Lakšmí Mittal, se o druhý největší koncern v branži uchází od konce ledna, za jeho podíly chce zaplatit celkem 18,6 miliardy eur. Za jednu akcii by tak od něj podílníci mohli dostat 0,75 vlastních akcií a 7,05 eura. Tuto nabídku ale šéf Arceloru Guy Dollé považuje za příliš nízkou. Trnem v oku je mu navíc také vysoký podíl nabízených akcií.
Plánům Mittala, který je zároveň zakladatelem koncernu a jeho většinový vlastník, se proto brání také zástupci francouzské, lucemburské a španělské vlády. Z těchto zemí totiž pocházejí společnosti Ursinor, Arbed a Aceralia, jejichž spojením v roce 2002 Arcelor vznikl.
Nyní je jeho největším akcionářem lucemburské velkovévodství, které drží 5,6 procenta. Spojením s Mittalem by vznikl největší ocelářský koncern na světě, který by měl produkci více než 100 miliónů tun a tržní hodnotu přes 30 miliard eur.
V obraně proti převzetí jde ale Arcelor ještě o krok dále a chce ztížit prodej kanadského ocelářského podniku Dofasco, který převzal koncem ledna. Již v pondělí proto nechal převést většinu akcií této firmy do nadace se sídlem v Nizozemí, která má "samostatně a nezávisle" rozhodovat o tom, co s podílem dále bude. Důvodem je fakt, že Mittal již v minulosti prohlásil, že by v případě převzetí Dofasco prodal. "To nyní již není možné," citovala agentura Reuters finančního šéfa Arceloru Gonzala Urquija.
Jistou nevýhodu toto rozhodnutí znamená také pro německý koncern ThyssenKrupp, kterému chtěl Mittal společnost přenechat. ThyssenKrupp se o koupi kanadské firmy ucházel již v lednu, Arcelor jej ale s nabídkou překonal. Mluvčí německé firmy nechtěl rozhodnutí komentovat s tím, že se jedná o věc mezi Arcelorem a Mittalem.
Jak se nyní bude boj o největší převzetí v ocelářském průmyslu vyvíjet dále, je podle odborníků zcela otevřené. Mittal nejnovější plány lucemburského koncernu kritizoval s tím, že je to "neslýchaný útok na zájmy jeho vlastních akcionářů". "Je Mittal ochoten navýšit svou nabídku o pět miliard?" cituje ve svém dnešním vydání deník Handelsblatt analytika Hermanna Reitha z BHF-Bank. To ale dosud Mittal odmítal. Jiný analytik naopak spekuluje o tom, že se Arcelor snaží učinit neatraktivním, vydání zvláštní dividendy totiž sníží jeho hodnotu.