O část Arceloru usiluje ruský oligarcha

Lucemburskému ocelářskému koncernu Arcelor svitla nová naděje, že by mohl zabránit nebo přinejmenším ztížit převzetí ze strany indického konkurenta Mittal Steel. Zájem o jeho akcie totiž projevil ruský oligarcha Vladimir Lisin, který je většinovým vlastníkem a šéfem dozorčí rady čtvrté největší ruské ocelářské společnosti Novolipetsk. Lisin je podle aktuálního žebříčku časopisu Forbes se jměním 10,7 miliardy dolarů 60. nejbohatší člověk světa a třetí nejbohatší Rus.
Lisin o Arceloru dokonce již jednal s lucemburským ministrem hospodářství Jeannotem Kreckéem. Ten setkání potvrdil, nechtěl však říci žádné detaily. Podle spekulací tisku by Lisin mohl převzít 15 procent Arceloru. Klíčoví akcionáři Arceloru, mezi nimiž je s 5,6 procenta například velkovévodství Lucembursko, by tak měli společně s Lisinem více než 25 procent. To by znamenalo blokační menšinu, s níž by podle analytiků mohli zabránit tomu, aby Mittal získal plnou kontrolu.
Mittal, jednička na trhu, za svého konkurenta nabízí téměř 20 miliard eur. Pokud by k akvizici došlo, jednalo by se o největší transakci v oboru. Indický koncern, který vede a vlastní podnikatel Lakšmí Mittal, ale nabídka Lisina zatím nezneklidňuje.
"I kdyby ruský magnát do koncernu vstoupil, Mittala to od jeho záměru neodradí," cituje ve svém dnešním vydání deník Handelsblatt Roelanda Baana, šéfa Mittal Steel pro Evropu. "Vždy jsme říkali, že nám pro převzetí stačí většina 50,1 procenta," dodal.
Koncern Mittal proto nadále věří, že se mu podaří akvizici do konce prvního pololetí uzavřít. Do konce dubna by tak jeho nabídku měly schválit dozorčí úřady na burze, posléze by měli akcionáři Arceloru mít 40 dní na to, aby se k nabídce vyjádřili.
Potíže se souhlasem antimonopolních úřadů by Mittal mohl mít na trhu v severní Americe, kde by měl příliš dominantní pozici. Zde totiž Arcelor vlastní kanadský koncern Dofasco.
Komplikovat se převzetí snaží i Arcelor, který tak například minulý týden oznámil navýšení dividendy a převedl akcie Dofasca do nadace, což by ztížilo jeho případný nutný prodej.
Zda tuto obrannou strategii zastává i Lisin, přitom není zcela jasné. Podle názoru ruských odborníků by totiž jedním z jeho hlavních motivů mohlo být to, že se Kreml snaží dostat tamní ocelářský průmysl pod svou kontrolu. Koupí podílu Arceloru by tak oligarcha mohl zachránit část svého jmění. "Silný partner na Západě by byl jakousi životní pojistkou," citoval deník Handelsblatt jednoho z ruských investičních bankéřů, který nechtěl být jmenován.