Číňané pokračují ve svém honu za surovinami a ohlašují úspěch na ropných polích. Fu Čcheng-jü, šéf CNOOC, třetí největší čínské ropné společnosti, která se loni neúspěšně snažila ovládnout americký Unocal, oznámil včera dohodu o koupi 45procentního podílu na nigerijském ropném poli Akpo. CNOOC za něj zaplatí společnosti South Atlantic Petroleum 2,3 miliardy dolarů. CNOOC se v Nigérii zařadí po bok svých západních rivalů, jako jsou Chevron Texaco, Shell a Total.
Nejvážnějším konkurentem při koupi podílu byla indická státní společnost Oil and Natural Gas. Té ale zakázala minulý měsíc nákup indická vláda s odvoláním na blíže neurčená rizika. Pochybnosti zřejmě vzbudil jeden z vlastníků South Atlantic Petroleum - bývalý nigerijský ministr obrany Theophilus Danjuma, který získal podíl ve firmě za vojenské vlády generála Saniho Abacha. Není jasné, zda legální cestou - navíc je obviňován z porušování lidských práv.
Těžby z celého podmořského pole o odhadované kapacitě 225 tisíc barelů denně (zhruba polovina produkce Ekvádoru) bude řídit francouzský Total. Dalšími partnery budou nigerijská státní ropná společnost a brazilský Petrobras.
CNOOC ze 71 procent vlastní státní firma China National Offshore Oil Company, která se koncem roku snažila marně převzít rozhodování o jejich zahraničních investicích. Peking se snaží v posledních letech všemožně zajistit suroviny nutné pro rychlý rozvoj země. Podle bývalého amerického velvyslance v Pekingu Jamese Lilleyho je Čína na "celosvětové agresivní výpravě s cílem zajistit si zvýšení dodávek ropy".
Číňané například zahajují provoz ropovodu z Kazachstánu do Číny a na konci ledna by měla firma Sinopec podepsat smlouvu, podle níž bude Írán dodávat do říše středu ropu a zkapalněný plyn. Na oplátku mu Čína pomůže s rozvojem jeho ropných polí. CNOOC investuje do těžby ropy a plynu v Indonésii a Austrálii.
V posledních dvou letech projevuje Čína zvýšený zájem o Jižní Ameriku. K investicím ve svých zemích ji vyzvali levicoví prezidenti Venezuely a Bolívie. Peking však směřuje zejména do Brazílie, kde plánují čínské firmy v příštích letech investovat pět miliard dolarů. Za dodávky železné rudy a sóji vybudují železnice a čínská společnost Minmetals Group chce dát dvě miliardy dolarů do brazilského hutního průmyslu.
V subsaharské Africe se Čína snaží uchytit dlouho. Zatímco v 60. letech chtěla prosadit svůj politický vliv, nyní se Afrika stává důležitým obchodním partnerem (za prvních deset loňských měsíců vzrostl vzájemný obchod o 39 procent) i dodavatelem surovin. Čína uzavřela několik ropných kontraktů v Súdánu, snaží se proniknout do Čadu a Angoly. To, že CNOOC (jíž mimochodem radí bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger) investuje v Nigérii, která je největším producentem ropy v Africe, je jen dalším logickým krokem.

060110-18.gif ()