Internetový miliardář poslal burzu dolů

Tokijská burza se v úterý otřásla. Akciový index klesl o tři procenta, což byl největší pád za posledních devět měsíců. Důvodem je podnikový skandál. Policie totiž provedla razii u Takafumi Horieho, šéfa jedné z nejznámějších japonských internetových firem Livedoor (dříve ValueClick). Podezřívá ho z porušení burzovních pravidel a klamání akcionářů. Akcie Livedooru poté spadly o více než 14 procent a stáhly s sebou i další tituly.
Oficiální obvinění dosud policie nezveřejnila. Podle japonského listu Asahi Shimbun, odvolávajícího se na nejmenované zdroje, jde o problematickou akvizici z roku 2004. Společnost Livedoor tehdy koupila přes prostředníka vydavatelství Money Life. To pak po tři měsíce tajila před svými akcionáři. Mezitím prohlášení Livedooru, že se pustí do podnikání ve vydavatelské branži, zvýšilo cenu jeho akcií. Další obvinění zveřejnily noviny Nihon Keizai: podle nich měl Horie falšovat účetní výsledky své firmy.
Horie to ale popřel. Také někteří analytici hovoří spíše než o zločinu o balancování na hraně zákona a pomstě staré gardy japonských konzervativních ředitelů, kterou Horie neustále provokoval. "Horie a jeho lidé se pokusili využít mezery v pravidlech japonského akciového trhu," řekl k tomu agentuře Bloomberg investiční manažer Yuuki Sakurai z firmy Fukoku Mutual Life Insurance, "ale vyšetřovatelé to mohou vidět spíše jako nezákonná zadní vrátka." To by mohlo vést až ke stažení akcií Livedooru z burzy.
Horie vybudoval svoji firmu, která měla před vypuknutím skandálu tržní kapitalizaci 6,3 miliardy dolarů (předčila tak leteckou společnost Japan Airlines či výrobce automobilů Mazda Motor), doslova z ničeho. Začínal před deseti lety s malou firmou na návrh internetových stránek a postupně přikupoval další společnosti. V roce 2005 získal podíl v rozhlasové stanici Nippon Broadcasting Systems (NBS) a pokusil se jejím prostřednictvím získat podíl v největší z japonských televizí - Fuji TV.
Obě společnosti se ale začaly nepřátelskému převzetí, které je v Japonsku neobvyklé, bránit. NBS neúspěšně požádal o ochranu soud a Fuji TV se pokusila získat většinu v NBS. Spor skončil smírem - Fuji TV se nakonec stala jedním z největších akcionářů Livedooru a poskytla mu prostředky na další expanzi.
Horieho postupy vyvolaly bouřlivou debatu. Podle svých příznivců je Horie podnikatelem, který přináší do zkostnatělé japonské ekonomiky svěží západní styl podnikání. Srovnávají ho s vůdci reformace Meidži z 19. století. Horieho příznivcem byl i japonský premiér Džuničiró Koizumi. Na jeho osobní žádost dokonce Horie kandidoval, i když neúspěšně, do parlamentu.
Podle odpůrců Horie představuje to nejhorší ze soudobého kapitalismu: nevytváří hodnoty, pouze kupuje a prodává akcie. Jeho protikandidát ve volbách ho označil za "městského šmelináře".
Za tuhle pověst si však může Horie do určité míry sám. Kritizuje generaci sedmdesátníků, kteří dominují japonskému obchodnímu světu, prohání se ve svém ferrari a svoji životní filozofii shrnul v knize s názvem "Vydělávání peněz je vše: od nuly k deseti miliardám jenů. Má cesta.".