Nejvyšší plat v USA je 63 miliónů dolarů

Nejlépe placeným americkým manažerem loni byl výkonný ředitel ropné společnosti Occidental Petroleum Ray Irani. Podle zprávy společnosti Pearl Meyer & Partners, která spočítala platy šéfů ve dvou stech největších firmách, si celkem přišel na více než 63 miliónů dolarů, zhruba o polovinu více než v roce 2004.
S velkým odstupem za ním následují šéf stavební firmy KB Home Bruce Karatz a ředitel Valero Energy William Greehey s úhrnným příjmem přes 40 miliónů dolarů. Uvedená suma zahrnuje nejenom základní plat, ale hlavně bonusy za roční výsledky i hodnotu akciových opcí.

I malí platí velké sumy

Vrcholový americký manažer si loni podle studie v průměru vydělal 11,3 miliónu dolarů, o 27 procent více než v předchozím roce.
Jak vyplývá ze studie, velice výnosný "job" nenabízejí jenom prestižní investiční domy na Wall Streetu. Velice štědré v USA jsou také energetické společnosti.
Právě ty, jejichž šéfové se loni na podzim během slyšení v Kongresu dušovali, že zdražování topného oleje a pohonných hmot vůbec nesouvisí s jejich strmě rostoucími zisky.
Před zákonodárce tehdy předstoupil i Irani zastupující firmu s ročním obratem 15,2 miliardy dolarů. Ve srovnání s ExxonMobil se skoro 330 miliardami dolarů trpaslík, podle výše platu obr.
"Pokud jde o platy manažerů, velikost firmy nehraje roli. V USA je pravidlem, že kdo šéfuje v energetice, přijde si na velice slušné peníze," podotýká v časopise Money and Business Patrick McGurn z výzkumné skupiny Institutional Shareholder Services.
Nabízí srovnání. Šéf ocelářského gigantu US Steel John Surma mladší loni vydělal 6,7 miliónu dolarů, ale John Drosdick z ropné firmy Sunoco mající zhruba stejný obrat si přišel skoro na 23 miliónů dolarů.

Nezasloužené peníze?

Ve Spojených státech je nemálo společností, které vrcholové manažery vyloženě přeplácejí. K uvedenému závěru dospívá studie výzkumné skupiny Corporate Library.
Na prvním místě jmenuje telekomunikačního giganta AT&T. Jeho šéf Edward Whitacre v minulém roce celkem získal 17,2 miliónu dolarů, to je o 9,5 procenta více než v roce 2004. Ale akcie společnosti během roku ztratily asi pět procent.
Whitacre za posledních pět let vydělal, včetně opcí, 85,2 miliónu dolarů, ale akcionáři se museli spokojit s poklesem tržní hodnoty firmy o třetinu.
Výrobce kancelářské techniky Hewlett Packard loni řediteli Marku Hurdovi vyplatil 23,2 miliónu dolarů. Devětadvacetkrát více, než před čtyřmi lety brala jeho předchůdkyně Carly Florina.
"Vazba mezi dlouhodobým růstem hodnoty společnosti a pobídkami pro manažery se v mnoha případech zpřetrhala. A to není dobré ani pro firmy, ani pro celou ekonomiku," komentoval pro agenturu Bloomberg Paul Hodgson, jeden z autorů březnové studie.
Průměrná výše odměn výkonným ředitelům se podle jeho propočtů v letech 1990 - 2004 ztrojnásobila, zatímco zisky stouply o necelých 90 procent.
Akcionáři stále více reptají a Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) jejich hlas slyší. Navrhuje přísnější pravidla pro odměňování firemního top managementu.
Předpokládá se, že zákonodárci na ně kývnou, a společnosti tak budou muset od příštího roku podrobněji informovat o celkových příjmech svých pěti nejlépe placených manažerů. Včetně částek ve spořicích plánech na důchod a pověstných "zlatých padáků".
Tedy o sumách, jichž se akcionáři často nemohou dopídit, a proto se často označují jako "ukradené bohatství".