Klisna Makybe Diva překonala i Phar Lapa

Byly to jen tři minuty, které rozhodly o nové australské národní hrdince. Sedmiletá klisna Makybe Diva v této krátké době neudělala žádný závažný politický krok, ani nepomohla tamní ekonomice. Na to, aby si získala bezvýhradný obdiv celé Austrálie, jí včera stačilo vyhrát potřetí za sebou Melbourne Cup. Dostih na 3200 metrů, jehož každoroční termín je v zemi důvodem držet státní svátek, sleduje o prvním listopadovém úterý prostřednictvím televize a rozhlasu zhruba pětaosmdesát procent populace.
Ještě žádnému koni se nepovedlo prestižní pohár získat třikrát a sto tisíc diváků na melbournském závodišti Flemington Park připravilo hnědce s žokejem Glenem Bossem dlouhotrvající ovace vstoje. Ziskem dotace tří miliónů australských dolarů (asi 55,3 miliónu korun), vůbec nejvyšší jednorázové prémie pro vítěze v australském sportu, zaokrouhlila Makybe Diva své celoživotní výhry na zhruba 268 miliónů korun.
Triumf klisny v majetku chorvatského přistěhovalce Tonyho Santice, který se živí obchodem s tuňáky, zavdal dvaceti miliónům Australanů podnět k novému zamyšlení na tamní oblíbené téma, zda vůbec může být dostihový kůň národním hrdinou. Situace, kterou si sportovní divák v Evropě téměř neumí ani představit, má na nejmenším kontinentu světa svou tradici. Jednoho takového hrdinu zná v zemi každé malé dítě. Ryzák Phar Lap, který své dostihy vyhrával v dobách hospodářské krize na přelomu dvacátých a třicátých let, patří dodnes mezi nedotknutelné australské symboly. Jeho vypreparované tělo je nejznámějším exponátem muzea státu Victoria, osudu legendárního koně se věnuje bezpočet knih i celovečerní hraný film.
Makybe Diva se včera podle australských médií stala jeho novodobou následnicí. "Nechci nikoho znevažovat, ale Makybe Diva vyhrála pohár třikrát a Phar Lap jen jednou," prohlásil Santic. Zatímco před několika lety musel vysvětlovat, jak sestavoval jméno klisny ze jmen svých kolegyň Maureen, Kylie, Belindy, Diane a Vanessy, včera už podobné otázky na přetřes nepřišly.
Dostihoví experti velebí především odolnost vítězky. Vzhledem k handicapové propozici dostihu musela na vytrvalecké trati nést zátěž 58 kilogramů, čímž vytvořila mezi klisnami nový rekord. Trenér Lee Freedman přirovnal výkon své svěřenkyně k vítězství Cathy Freemanové v olympijském běhu na 400 metrů v Sydney. "Bylo to úplně stejné, Cathy akorát neměla na zádech osmapadesát kil olova," dodal. Podobně jako ikonu australské atletiky nyní čeká i Makybe Divu konec sportovní kariéry. "Nebylo by fér chtít po ní další vítězství," řekl Santic. (mca)