Neumannová zahájila sezónu pátým místem v Norsku

Česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová vstoupila do olympijské sezóny pátým místem. V závodu Světového poháru na deset kilometrů klasickou technikou v norském Beitostölenu, který vyhrála domácí Marit Björgenová, ji od medailového umístění dělilo pět sekund. V mužském závodě na trati 15 kilometrů klasicky vyhrál Nor Tor Arne Hetland před krajanem Svartedalem. Třetí příčku obsadil Slovák Ivan Báthory, který si tak vyrovnal osobní maximum v SP.
Neumannová měla v letošním premiérovém závodě pomalejší rozjezd. "Projevilo se, že nejsem rozzávoděná a nemám zažité soutěžní tempo. Potřebuji se dostat do rychlosti," vysvětlovala běžkyně. Na trati ji v průběhu závodu dojela Björgenová, která startovala o půl minuty později, Neumannová se ale loňské vítězky SP dokázala udržet. "Za zády jsem ji měla snad po kilometru. Když mě dostihla, už jsem byla naštěstí rozjetá, a tak mi neujela," uvedla česká závodnice.
Přestože Neumannová na posledním mezičase figurovala na třetím místě, nakonec z toho bylo stejně jako na úvod minulé sezóny páté místo. "Začalo to jak podle kopíráku," smála se závodnice, která loňský rok korunovala titulem mistryně světa. V Norsku navíc podle jejích slov lehký profil trati nahrával soupeřkám.
V nedělní štafetě na 4 x 5 kilometrů obsadily české běžkyně osmé místo. Po nepříliš vydařeném začátku předávaly Helena Erbenová i Kamila Rajdlová štafetu na předposledním, patnáctém místě. Na třetí pětce Kateřina Neumannová posunula českou štafetu na osmé místo, které finišmanka Ivana Janečková udržela.
V závodě mužů skončil z českých reprezentantů nejlépe Lukáš Bauer, který doběhl s více než minutovou ztrátou na Hetlanda na 23. místě. Jeden bod do hodnocení Světového poháru si připsal ještě Martin Koukal, který se dělil o 30. místo. Ve štafetě skončilo české kvarteto nakonec sedmé, o všem rozhodl ale až závěrečný finiš. V něm zajistil Německu prvenství Tobias Angerer, češi ztratili na vítěze osm sekund. (čtk)

Muži - 15 km klasicky: 1. Hetland 40:50,0 min., 2. Svartedal (oba Nor.) -17,2, 3. Bátory (SR) -24,8, ... 23. Bauer -1:09,5, 30. Koukal -1:19,3, 40. Kožíšek -1:28,6, 42. Magál -1:32,4, 70. Šperl (všichni ČR) -2:43,6. Štafeta 4 x 10 km: 1. Německo (Schlütter, Teichmann, Filbrich, Angerer) 1:31:37,5 hod., 2. Francie (Rousselet, Perrillat, Jonnier, Vittoz) -4,3, 3. Norsko I (Rönning, Svartedal, Hetland, Hofstad) -4,7, 7. ČR (Koukal, Bauer, Magál, Kožíšek) -8,2. Ženy - 10 km klasicky: 1. Björgenová (Nor.) 26:14,7 min., 2. Kuitunenová (Fin.) - 21,0, 3. Baranovová (Rus.) -28,3, 4. Pedersenová (Nor.) -30,5, 5. Neumannová (ČR) -33,7, ... 38. Rajdlová -1:50,6, 54. Erbenová (obě ČR) -2:32,6. Štafeta 4 x 5 km: 1. Norsko (Gjömleová, Skofterudová, Pedersenová, Björgenová) 54:28,2 min., 2. Německo (Henkelová, Böhlerová, Künzelová, Sachenbacherová-Stehleová) -9,2, 3. Finsko (Saarinenová, Välimaaová, Lassilaová, Kuitunenová) -14,2, 8. ČR (Erbenová, Rajdlová, Neumannová, Janečková) -1:52,1.