Odborníci kritizují bezpečnost stadiónů

Pět měsíců před zahájením mistrovství světa ve fotbale se v Německu rozpoutala diskuse o bezpečnosti dvanácti stadiónů, na nichž se mají zápasy hrát. Debatu odstartovalo včerejší zveřejnění testu časopisu na ochranu spotřebitelů - Stiftung Warentest, podle nějž mají čtyři stadióny závažné nedostatky. Zástupci organizačního výboru to ale odmítají. "Nadále tvrdíme, že všechny stadióny jsou bezpečné," reagoval jeho viceprezident Horst Schmidt.
Největší kritiku v testu sklidily stadióny v Berlíně, Gelsenkirchenu, Lipsku a Kaiserslauternu. Především za nedostatky co se týče možných únikových cest či požární ochrany. "V Berlíně by například divákům v případě paniky v útěku na trávník bránil tři metry hluboký příkop, v Lipsku by naopak v nouzi museli přelézt 90 centimetrů vysokou zeď a poté skočit 3,40 metru hluboko," jmenoval některé závady Holger Brackemann ze Stiftung Warentest.
Výsledky testu jsou podle něj překvapující. Většina stadiónů totiž byla nedávno buď nově postavena, či rozsáhle rekonstruována. "Na mnohé z poznatků starých dvacet let jako by se zapomnělo či byly ignorovány," řekl s poukazem na neštěstí, ke kterým došlo v osmdesátých letech na bruselském stadiónu Heysel či v britském Sheffieldu. Rizikem je podle Brackemanna také to, že se nové stadióny staví čistě jako fotbalové a mají proto strmější ochozy.
Nedostatky měly také stadióny v Hamburku, Frankfurtu, Stuttgartu a Dortmundu. Podle testu by tak dvě třetiny stadiónů neodpovídaly bezpečnostním směrnicím mezinárodní federace FIFA. Zbylé čtyři v Mnichově, Hannoveru, Norimberku a Kolíně prý mají nedostatky pouze minimální.
Pozitivní naopak podle Stiftung Warentest bylo, že na většině stadiónů nemohou agresívní fanoušci najít žádné zbraně či předměty, kterými by šlo házet.
Organizační výbor se výtkám brání. "Jsme proti jakékoliv zbytečné panice, která fanoušky pouze znejišťuje a poškozuje image," řekl Wolfgang Niersbach, zástupce výboru. Podle jeho kolegy Schmidta se názory odborníků na mimořádné situace různí. Ostře reagoval také šéf Franz Beckenbauer. "Všichni ti chytrolíni, kteří se chtějí na mistrovství profilovat, už mi vadí," citoval jej deník Bild.
Potíže se stadióny Němci v minulosti několikrát zažili. V říjnu v Gelsenkirchenu, který někteří fanoušci označují za "největší kabriolet světa", nešla při dešti zavřít střecha, v Kaiserslauternu se dokonce během průtrže části střechy uvolnily. Při prosincovém testu v Norimberku 300 skákajících lidí rozkývalo jednu z tribun až o osm centimetrů. (HB, bb)