Němci dominovali i díky materiální převaze

Devětadvacet medailí není v německé olympijské historii rekordem, v Turíně to ale stačilo na první místo v hodnocení zúčastněných zemí. Přes radost nad dobrou bilancí a jedenácti zlatými medailemi ale v komentářích německého tisku převažuje věcnost. "Německé medaile jsou mnohdy dány technologickým náskokem," napsal list Hamburger Abendblatt.
Nejúspěšnější olympionik Michael Greis získal tři zlaté medaile v biatlonu, také většina dalších úspěchů přišla v tradičních německých disciplínách. "Náš úspěch vypadá lepší, než je ve skutečnosti. Byl dosažen převážně na ledové dráze, v severském lyžování a biatlonu," napsal deník Süddeutsche Zeitung.
V některých sledovaných disciplínách jako hokej, skoky na lyžích nebo alpské lyžování hráli Němci podle komentátorů jen podřadnou úlohu. "Ale nebylo by troufalé při události jako olympiáda chtít úspěch na všech frontách? Přirozeně!" kontroval list Nürnberger Zeitung, který vedle výpadku skokanů kritizoval i vystoupení rychlobruslařů a curlingové družstvo.
Samotní Němci vidí jako příčinu svého úspěchu efektivní podporu vrcholového sportu. "Desítky miliónů, které ročně dá stát, spolkové země a sponzoři do rozvoje špičkového sportu, se vyplatily," konstatoval list Die Welt.
Zazněly ale i střízlivější hlasy. Helmut Digel, čestný člen Německého olympijského výboru a bývalý předseda Německého atletického svazu, naznačil, že německá finanční a materiální převaha je v jistém smyslu porušením zásad fair play. "Je to zvláště ve vztahu k rozvojovým zemím problém, který je právě v zimních sportech velmi výrazný," uvedl.
"Jen bob Andre Langeho stojí asi 100 000 eur (skoro tři milióny korun). Máme vlastní technický institut, který provádí jakýsi tajný vývoj techniky pro sportovce. Ti pak mohou sáhnout po tom nejlepším materiálu, a proto jsou medaile vždy i medailemi inženýrů," dodal Digel.
Vedle biatlonistů, kteří získali pět z jedenácti zlatých medailí německé výpravy, byl další velkou postavou Andre Lange, který vyhrál soutěž dvoubobů i čtyřbobů. Rychlobruslařka Claudia Pechsteinová získala při své páté účasti na olympijských hrách zlato a stříbro a posunula se na páté místo mezi nejúspěšnějšími sportovci v historii her. (MCA, čtk)