Jaké údaje je zaměstnavatel podle zákoníku práce a jeho informační novely povinen poskytnout zaměstnancům, aby nevyzrazoval své obchodní tajemství? P. Večeřa, Brno


Zaměstnavatel musí splnit takzvanou informační povinnost, která se novelou v dubnu 2006 ještě zpřísnila. Musí informovat zaměstnance například o ekonomické a finanční situaci firmy a jejím pravděpodobném vývoji nebo právním postavení společnosti. Pracovníci by měli mít možnost dozvědět se o vnitřním uspořádání a pracovních podmínkách. Dále by měli znát osobu oprávněnou jednat za zaměstnavatele v pracovněprávních vztazích. Další body jsou upřesněny v zákoníku práce.

Proti informační povinnosti stojí institut obchodního tajemství, které nesmí být ohroženo u dané společnosti ani u jejích obchodních partnerů.

Zaměstnavatel musí například podřízeným dát vědět o plánované fúzi. Na druhé straně ale nemusí poskytovat o firmě takové informace, které by mohly ohrozit či poškodit její činnost. Zaměstnanci rozhodně nemají právo znát procenta ze zisku z konkrétní transakce nebo strategii navazování nových obchodních kontaktů.

Hranici mezi respektováním obchodního tajemství a plněním informační povinnosti je velmi těžké individuálně najít. Obchodní tajemství se váže na obchodní, výrobní či technické skutečnosti, které souvisejí s podnikem a nejsou v příslušných obchodních kruzích běžně dostupné.

Podnikatel provozující firmu, na kterou se obchodní tajemství vztahuje, má výlučné právo jím nakládat.

Proti porušení nebo ohrožení práva existuje právní ochrana jako při nekalé soutěži. Pokud zaměstnanec například předá konkurenci či třetí osobě důvěrnou informaci, jde o porušení pracovní kázně.

Některé podniky za obchodní tajemství považují i výši platů svých odborných zaměstnanců. Překvapivě se často nejedná o platy manažerů, ale o finanční ohodnocení vyškolených manuálních pracovníků a dělníků, kterých je v některých oborech velký nedostatek. Vyzrazení běžného platu seřizovačů strojů by mohlo továrnu existenčně ohrozit. Údaje o platech by se mohly stát silnou zbraní v konkurenčním boji o schopné zaměstnance.

Informační povinnost mnohé větší společnosti vyřešily po svém. Některé po platnosti novely například zaměstnaly pracovníka pro public relations. Ten má na starosti i interní komunikaci nebo pravidelně vydává informační věstník o aktuálním dění ve firmě.


Odpovídá:
Kristýna Janouchová, právnička, Hospodářská komora