Vládne s jejich pomocí, ale na státní oslavy je nepozval. Ministerský předseda Robert Fico obešel koaliční partnery a nepřizval je k slavnosti 15. výročí vzniku samostatné Slovenské republiky, píše server pravda.sk. Oficiálního ceremoniálu se tak nezúčastnili Ján Slota ani Vladimír Mečiar, který se považuje za "zakladatele státu".

Úřad vlády zdůvodnil neúčast koaličních partnerů tím, šlo o vládní záležitost. Mečiarova LS-HZDS se nechala slyšet, že chystá vlastní oslavy, předseda Slovenské národní strany Ján Slota se "raději nechtěl vyjadřovat".

Slováci jsou po rozpadu spokojení

Postavení Slovenska na mezinárodním poli, hospodářský růst, příliv zahraničních investorů, vstup do Evropské unie, to všechno považují Slováci za výsledek svojí samostatnosti. Na cestu, kterou za 15 let od rozdělení Československa jejich stát ušel, je hrdých téměř 70 procent Slováků.

Podle slovenského Institutu pro veřejné otázky, který průzkum vypracoval, mínění lidí nejvíc ovlivňuje právě ekonomická prosperita země. Naši východní sousedi se za 15 roků samostatnosti dokázali vymanit z množství problémů.

Většina občanů je s rozpadem federace spokojená, přestože se neplánovaného a nepřipraveného osamostatnění Slovenska zprvu zalekla. Zastánců starého režimu už za východními hranicemi příliš nezbylo, podle politologů cítí československou nostalgii především starší generace a důchodci.

Počáteční nedůvěra

"Nechceme nezávislost, tlačí nás do ní. Slováci chtějí zabránit okamžitému rozpadu státu. Navrhujeme, aby se federace změnila na konfederaci. Češi navrhují buď federaci, nebo dva státy," řekl ještě v roce 1992 deníku Le Monde tehdejší předseda slovenské vlády Mečiar. Přesto se dnes právě Mečiar a jeho strana hlásí k zásluhám o samostatný stát. "Členové LS-HZDS se zapsali do historie jako strana zakladatelů státu," píše se v jejich prohlášení k výročí rozdělení.

S rozdělením Československa zprvu nesouhlasil ani tehdejší předseda vlády Václav Klaus. "Nikdy jsem nehorlil za rozdělení Československa. Byl jsem jen součástí, když už bylo zcela jasné, že jedna část státu už nechce být ve společném státě s druhou částí. Já jsem se maximálně snažil, aby aby to rozdělení proběhlo pokojně, spravedlivě a bez jakýchkoliv otřesů. To se podařilo," uvedl loni pro slovenské HN Klaus.

Slovenský tygr

Z rozdělení společného státu navzdory katastrofickým předpovědím profitovalo hlavně Slovensko. Za 15 let samostatnosti nastartovalo reformy, které přinesly hospodářský růst a ekonomika našeho východního souseda roste mnohem rychleji než česká.

Oproti České republice je na Slovensku také nižší index vnímání korupce a vyšší produktivita práce. Česko má naopak nižší míru nezaměstnanosti a vyšší průměrnou mzdu.

S rozdělením republiky se podle průzkumu dodnes neztotožnili občané maďarské národnosti, kteří mají pocit, že pro jejich integraci Slovensko nepodniká dostatečné kroky. Se slovenskou samostatností jsou nejspokojenější vzdělaní lidé s vyšší životní úrovní a podnikatelé.