Komerční poskytování genetických informací o zdraví lidí může mít podle odborníků v budoucnu velký vliv na životní pojištění. Pro některé klienty by se totiž pojistky mohly stát nedostupnými. V české legislativě možnost využívání genetických informací v pojišťovnictví není a ani se o ní neuvažuje. V zahraničí jsou přístupy k tomuto problému značně rozdílné.

Ministerstvo financí nic takového nechystá, řekl jeho mluvčí Ondřej Jakob. Tímto opatřením by se podle něj část populace, libovolným způsobem geneticky zatížená, stala nepojistitelnou pro některá pojistná rizika, například závažné onemocnění nebo smrt, či by pojistné za tato rizika bylo neúměrně vysoké. Tím by se potlačil princip solidarity, který je pro pojištění charakteristický, dodal.

Hrozí diskriminace?


"Všeobecně lze konstatovat, že pojišťovny a zajišťovny vývoj v oborech medicíny sledují a nové poznatky do svých materiálů postupně zavedou. Je tedy možné, že dotaz na výsledky genetických testů u vybraných druhů pojištění bude později stejně běžný, jako když se dnes pojišťovny ptají na věk klienta," uvedl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.

Vliv genetiky na upřesnění výše pojistného bude podle něj přínosem jak pro klienty, tak pro pojišťovny a diskriminace občanů se v tomto ohledu není třeba obávat.

Zákon o pojistné smlouvě říká, že klient i pojišťovna při uzavírání smlouvy musí sdělovat pravdivé informace, které jsou pro její uzavírání relevantní, připomněl Jaroslav Šulc z Vysoké školy finanční a správní. Pokud klient s klinickým nálezem, že má třeba AIDS nebo rakovinu, tuto informaci zatají, je v podezření z trestného činu pojistného podvodu. Protože je po smrti, trestní stíhání se nezahájí, ale pojistná náhrada nebude vyplacena. Podobné to je i u znalosti genetického kódu, který může identifikovat i přibližnou dobu dožití.

Pojišťovny nyní řeší budoucnost klienta dotazem na rodinnou anamnézu, tedy zda nějakou vážnou nemocí trpěl či trpí někdo z blízké rodiny a podle toho usuzují na pravděpodobnost vzniku dědičného onemocnění, upozornil ředitel makléřské společnosti Insia Ivan Špirakus. Lidé by ale podle něj nepřijali příznivě, kdyby si pojišťovny začaly samy dávat podmínku, že pro určitý vyšší limit pojištění budou od klienta vyžadovat genetický test a na jeho základě stanoví sazbu nebo odmítnou pojištění.

Podle mluvčí České pojišťovny Dagamar Koutské by zkvalitnění genetických informací mohlo mít vliv na strukturu zdravotních dotazníků i na posunutí hranice možnosti a nemožnosti pojištění klienta, cenu či na výši pojistné částky.

Na konferencích se podle Šulce už mluví i o možnosti pojistit řadového klienta ještě před genetickým testem, který dopadne v jeho neprospěch a nebude moci uzavřít nikde životní pojistku.

Deník The Guardian nedávno varoval před tím, že informace o struktuře genů budou mít závažný dopad na schopnost lidí kupovat si pojištění proti nezaměstnanosti, životní, lékařské či cestovní pojištění a získávat hypotéky.

Legislativa je různá


Podoba legislativy je podle Síkory v Evropě značně rozdílná. Stupeň regulace je prý často výsledkem tlaku některé ze zájmových skupin. "Můžeme se setkat se zákonem obecně zakazujícím využívání genetických informací nebo naopak pouze s předpisy na ochranu osobních údajů a antidiskriminační ochranou," uvedl.

Například německé pojišťovny se dohodly na takzvaném moratoriu pojistné smlouvy, které platí do roku 2011 a vztahuje se na prediktivní, nikoli diagnostické DNA testy a rodinnou anamnézu. Do té doby nebudou požadovat od klientů pravděpodobnostní genetický test.

Genetické informace o člověku již některé firmy v Česku běžně nabízejí. Prediktivní genetické testy například předpovídají genetickou chorobu, určují osobu jako nositele určitého genu odpovědného za určitou nemoc nebo slouží k odhalení genetické predispozice nebo náchylnosti na určitou nemoc. Nyní smí být provedeny jen ze zdravotních důvodů, v rámci vědeckého výzkumu se zdravotním zaměřením a ve spojení s genetickým poradenstvím. Do pěti až deseti let budou mít podle některých informací lékaři k dispozici testy, které předem odhalí příčiny i nejběžnějších nemocí, jež vyvolávají dlouholeté příznaky a předčasnou smrt.