injekce_eutanazie_192x128.jpgUzákonění eutanazie by nebylo dobré. Ale je třeba zlepšit právní podmínky péče o umírající. Shodovali se na tom v úterý experti během pražské konference na téma Důstojná smrt. Proti uzákonění aktivní eutanazie, jak to navrhuje Liberální reformní strana jako spolupořadatel konference uspořádané v Senátu, se postavila i naprostá většina politiků. Mezi nimi i místopředseda sněmovního zdravotnického výboru Borise Šťastného (ODS), který o právní úpravě eutanazie rovněž uvažuje.

"Paragrafované uzákonění eutanazie, jak to navrhuje Liberální reformní strana, rozhodně odmítám," řekl serveru iHNed.cz Šťastný. Prostor pro právní úpravu problematiky ale vidí.

"Osobně jsem přesvědčen, že je možné svobodu pacienta z hlediska rozhodování v souvislosti s eutanazií dále rozšiřovat," uvedl poslanec. Podle něj bude součástí návrhu nového zákona o zdravotních službách povinnost zdravotnických zařízení respektovat písemné přání pacienta neprodlužovat léčbu v případech, když už by jej pro závažnost svého zdravotního stavu nebyl schopen vyjádřit.

Na samostatný zákon, který by umožňoval pomoc při asistované sebevraždě nevyléčitelně nemocného člověka na jeho opakovanou žádost, ale zatím není vhodná doba, míní Šťastný. Podle něj je třeba nejprve zevrubná debata expertů, poté je nutné dosáhnout politické podpory a provázanosti se souvisejícími zákony.

Poslanec podotkl, že jistá forma pasivní eutanazie je již nyní legální. Zákon o péči o zdraví lidu dává občanovi právo písemným prohlášením odmítnout léčbu, což u některých onemocnění vede k urychlení konce pacientova života. Náměstek ministra spravedlnosti František Korbel ale namítá, že spíše než o eutanazii jde o povinnost lékaře respektovat právo pacienta.

Důvody proti eutanazii: Zneužitelnost kvůli nenávisti či touze po penězům

Místopředseda Senátu Jan Rakušan (ČSSD), původním povoláním lékař, eutanazii odmítl jako zneužitelnou. K možným motivům zneužití zařadil nenávist, chamtivost či touhu po penězích. Ve válce mezi generacemi může být eutanazie strašlivou zbraní, připojil se prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík. Připustil, že je eticky zdůvodnitelné přerušení nebo nenasazení léčby, která je zjevně neúčinná. Lepší cestou je ale podle něj podpořit kulturu hospiců nebo i v zákoníku práce lépe upravit podmínky péče o umírající.

S tím souhlasil také náměstek ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek, lékař a místopředseda KDU-ČSL, nebo přední český onkolog Pavel Klener. Podle něj jsou pro eutanazii jsou spíše mladí a zdraví lidé, určitě ne nemocní a staří. Předseda Liberální reformní strany Milan Hamerský nicméně namítl, že podle průzkumů v Česku podporuje možnost eutanazie přes 65 procent lidí. Profesor neurochirurgie Vladimír Beneš se zmínil o řešení, podle něhož by pacientem vyžádané ukončení života, který ztratil svou únosnou kvalitu, mohlo být beztrestné. Podle Beneše zatím není společnost na zákon o asistované smrti zralá.