kosmonautka_korea2_192x128.jpgNávrat lodi nebyl bezproblémový a posádka musela během návratu vydržet extrémní přetižení. Podle lékařské prohlídky je ale její stav uspokojivý.

Ruské úřady uvedly, že Sojuz sledoval při návratu na Zem velmi strmou dráhu, na níž jsou členové posádky vystaveni působení mimořádných fyzikálních sil. Posádka tak byla vystavena až desetkrát silnější gravitaci, než na Zemi.

S jihokorejskou kosmonautkou I So-jon letěli do vesmíru dva ruští kosmonauti Oleg Kononěnko a Sergej Volkov. Oba na mezinárodní vesmírné stanici ISS stráví půl roku.

Na Zemi se I So-jon vrátila se dvěma dosavadními obyvateli ISS, americkou astronautkou Peggy Whitsonovou a ruským kosmonautem Jurijem Malenčenkem.

Problémy s přistáním byly už v minulosti

Jde o druhé nepodařené přistání v řadě vesmírných lodí Sojuz. Loni v říjnu kosmická loď Soyuz s prvním malajsijským kosmonautem přistála kvůli závadě na počítači dál od stanoveného místa v kazašské stepi. Loď se dostala na příkřejší balistickou dráhu, na níž jsou kosmonauti vystaveni vyššímu přetížení.

Podobný problém se vyskytl v květnu 2003, kdy se posádka také pokoušela o strmější přistání. Záchranné týmy pak několik hodin kosmickou loď kvůli problémům s komunikací lokalizovaly.

Před letem do vesmíru devětadvacetiletá studentka nanotechnologií vyjádřila přání, aby její let do vesmíru pomohl sblížení obou korejských států. Jihokorejská vláda za let zaplatila 20 milionů dolarů (318 milionů Kč) a Jižní Korea se stala 37. zemí světa, která vyslala člověka do kosmu.