Fernando_Lugo__192x128_.jpgNedělní prezidentské volby v Paraguayi přinesly zemi konec jedné dlouhé éry. Do křesla hlavy státu usedne "biskup chudých", kandidát opozice Fernando Lugo. Bývalý biskup se středolevicovým politickým přesvědčením, který je známý svým akcentem na sociální problematiku, ukončil několik desetiletí trvající vládu strany Coloradu, která moc nad Paraguayí převzala už v roce 1947.

Vzdát se vlády nad zemí, to bude pro politiky z řad Colorada jako spolknout hořkou pilulku. Jednašedesát let u kormidla totiž přineslo straně Coloradu titul nejdéle souvisle vládnoucí strany na světě. Z toho 15 let byla strana dokonce jediným povoleným a legálním politickým uskupením v zemi. Levicový a dosud opoziční "biskup chudých" teď paraguayskou tradici porušil.

"Poprvé za celý svůj život vidím, jak se mění naše vláda. Ani moje šedesátiletá matka nikdy nezažila takovou změnu," říká muž z Asunciónu a dodává, že "jednašedesát let moci je pro jednu stranu až příliš".

Čtěte více

Paraguayci si do čela zvolili bývalého biskupa

Výsledky nedělních voleb, které Paraguayi přinesly tichou revoluci, jen potvrzují nastolený jihoamerický trend úspěchu levice a středolevých politických uskupení. Srovnání s levicovými vůdci, jako je venezuelský Hugo Chávez, se ale nový paraguayský prezident brání. "Lugo je kněz a rozumí potřebám chudých a já věřím, že vyřeší mnoho sociálních problémů," říká jedna z jeho voliček.

Soucit s chudými, zemědělské reformy, přerozdělení půdy a zajištění práce, to jsou sliby, které "biskupovi chudých" zajistily širokou podporu téměř poloviny voličů. Zároveň je to součet hřebíků do rakve strany Colorado.

Malý prostor k manévrování, velký pro neúspěchy

Strana s dlouhou historií založená už na konci devatenáctého století se k moci poprvé dostala už v roce 1887. Po sedmi letech ale musela z vedení státu odejít a vrátila se až v roce 1947 po občanské válce.

Do čela státu se po několika letech dostal Alfredo Stroessner, který mu pevnou rukou vládl až do roku 1989. Dodržování lidských práv nepatřilo k nejsilnějším stránkám jeho režimu a vzhledem k dalším autoritářským neduhům, kterými stát trpěl, dařilo se mu sérií reforem Paraguay jen velmi pomalu modernizovat.

Colorado tak zanechalo svým nástupcům nepopulární dědictví ve formě chudoby, nedostatku pracovních míst, notorické korupce, vysoké negramotnosti a nespokojených obyvatel. Nového prezidenta Luga čekají nelehké úkoly. Jak poznamenala agentura AP, "ekonomická situace země dává novému týmu jen malý prostor k manévrování, zato velký prostor pro neúspěchy".